Spirytyzm — 200. rocznica narodzin Kardeca
- 11 października, 2004
- przeczytasz w 1 minutę
Spirytzm w wydaniu Francuza Allana Kardeca to w Brazylii miliony członków i sympatyków. Brazylia to nie tylko największy w liczbach katolicki kraj świata i jeden z trzech największych liczebnie krajów protestanckich, ale również kraj, w którym najwięcej osób praktykuje wierzenia spirytystyczne. Spirytyści w Brazylii i na całym świecie świętują w październiku br. 200. rocznicę narodzin Allana Kardeca (1804–2004). Kardec urodził się i spędził życie we Francji i to właśnie tam odbędzie się IV Światowy Kongres […]
Spirytzm w wydaniu Francuza Allana Kardeca to w Brazylii miliony członków i sympatyków. Brazylia to nie tylko największy w liczbach katolicki kraj świata i jeden z trzech największych liczebnie krajów protestanckich, ale również kraj, w którym najwięcej osób praktykuje wierzenia spirytystyczne.
Spirytyści w Brazylii i na całym świecie świętują w październiku br. 200. rocznicę narodzin Allana Kardeca (1804–2004). Kardec urodził się i spędził życie we Francji i to właśnie tam odbędzie się IV Światowy Kongres Spirytystyczny. W Brazylii rząd zaakceptował prośbę spirytystów i zaaprobował wydanie znaczka przez brazylijską pocztę, który ma upamiętnić postać Kardeca. W Brazylii przyznaje się do spirytyzmu wiele osób ze świata kultury (np. aktorzy sławnych brazylijskich seriali), polityki i wyższych sfer.
Prawdziwe nazwisko Allana Kardeca (to nazwisko miało należeć do jego poprzedniego wcielenia) brzmiało Hippolyte-Léon Denizard Rivali. Był on nauczycielem, matematykiem i lekarzem. Spirytyzmem zajął się w wieku 50 lat. Powodem była ciekawość, ponieważ w XIX wieku w Paryżu istniała moda na seansy spiritystyczne. Kardec miał użyć metody naukowej, aby wytłumaczyć niewyjaśnialne zjawiska i doszedł do wniosku, że były to manifestacje duchów osób już zmarłych. Swoje wnioski umieścił on w pięciu dziełach. Pierwszym z nich była „Księga Duchów” z 1857 r.