Spotkanie “kreacjonistów” w Brazylii
- 12 lutego, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
Liczba “kreacjonistów” w Brazylii zwiększa się, a oni sami, związani z Kościołami protestanckimi, zebrali się na kongresiew Sao Paulo, aby potwierdzić, że życie i wszechświat rzeczywiście powstały tak, jak to opisuje Biblia. Znajdujący się w sali odbywającego kongresu dziennikarz brazylijskiej gazety „Folha de Sao Paulo” opisał, jak to północnoamerykańscy i brazylijscy prelegenci potwierdzili oficjalnie swoją wiarę w fakt, że życie i świat mają mniej niż dziesięć tysięcy lat, kategorycznie […]
Liczba “kreacjonistów” w Brazylii zwiększa się, a oni sami, związani z Kościołami protestanckimi, zebrali się na kongresiew Sao Paulo, aby potwierdzić, że życie i wszechświat rzeczywiście powstały tak, jak to opisuje Biblia.
Znajdujący się w sali odbywającego kongresu dziennikarz brazylijskiej gazety „Folha de Sao Paulo” opisał, jak to północnoamerykańscy i brazylijscy prelegenci potwierdzili oficjalnie swoją wiarę w fakt, że życie i świat mają mniej niż dziesięć tysięcy lat, kategorycznie sprzeciwiając się temu, co głoszą „ewolucjoniści”.
Mówcy zajmowali się najróżniejszymi tematami, jak chociażby „spontanicznymi nawarstwieniami” złóż geologicznych, tematem istnienia śmierci w ogrodzie Eden, czy istnieniem tam rozkładu ciał i rzeczy (np. owoców z drzew).
Geolog z USA, Elaine Kennedy z adwentystycznego Geosciences Research Institute z Kalifornii, przyznała, że niektórych zjawisk nie da się jeszcze wytłumaczyć z punktu widzenia „kreacjonizmu”, jak chociażby pojawiania się skamieniałych szczątków zwierząt w różnych warstwach skał z najróżniejszych okresów rozwoju Ziemi. Również istnienie wielkich zwierząt mięsożernych, jak np. Tyrannosaurusa Rexa, jest jeszcze kwestią czekającą na wyjaśnienie przez „krecjonistów”, ale zaraz podała swoją opinię, że nadmierne rozmiary tych zwierząt prawdopodobnie zostały spowodowane konsekwencjami grzechu pierworodnego. Dla Kennedy „wszystkie naukowe interpretacje są subiektywne i stronnicze” i dlatego pisma i teorie Charlesa Darwina (1809–1882) również powinny być tak widziane w przypadku rozwoju tworzenia się Ziemi i życia.
„Kreacjonizm” coraz bardziej rozprzestrzenia się w Brazylii w miarę szybkiego wzrostu liczebnego Kościołów zielonoświątkowych i nowozielonoświątkowych. Ma on jednak wielu zwolenników również wśród członków innych, bardziej tradycyjnych Kościołów.