Starokatolicy i anglikanie potępiają chrześcijański fundamentalizm
- 29 listopada, 2004
- przeczytasz w 1 minutę
Po II wojnie światowej europejskie Kościoły reprezentowane w gremiach ekumenicznych nie popierały chrześcijańskiego fundamentalizmu głoszącego przemoc – napisali we wspólnym oświadczeniu Joris Vercammen, starokatolicki arcybiskup Utrechtu i Geoffrey Rowell, anglikański biskup Diecezji w Europie. To reakcja hierarchów na sugestie, że fundamentalizm chrześcijański jest naturalną odpowiedzią na fundamentalizm islamski. “Anglikańscy i starokatoliccy biskupi w Europie, podczas konferencji w Wislikhaven (Szwajcaria) w dniach 17.–19. listopada 2004, z zaniepokojeniem odnotowali fakt, że w wielu krajach Europy […]
Po II wojnie światowej europejskie Kościoły reprezentowane w gremiach ekumenicznych nie popierały chrześcijańskiego fundamentalizmu głoszącego przemoc – napisali we wspólnym oświadczeniu Joris Vercammen, starokatolicki arcybiskup Utrechtu i Geoffrey Rowell, anglikański biskup Diecezji w Europie. To reakcja hierarchów na sugestie, że fundamentalizm chrześcijański jest naturalną odpowiedzią na fundamentalizm islamski.
“Anglikańscy i starokatoliccy biskupi w Europie, podczas konferencji w Wislikhaven (Szwajcaria) w dniach 17.–19. listopada 2004, z zaniepokojeniem odnotowali fakt, że w wielu krajach Europy Środkowej i Zachodniej wzrosło napięcie między wspólnotami muzułmańskimi i niemuzułmańskimi, prowokujące wiele aktów przemocy” – czytamy w oświadczeniu.
Hierarchowie napisali, że Kościoły zaangażowanie w ruch ekumeniczny nie tylko nie popierały prowadzącego do aktów przemocy chrześcijańskiego fundamentalizmu, ale wspierały i zachęcały do dialogu z innymi religiami, który bardzo często dawał pozytywne skutki.
Biskupi potępili także nadawanie islamowi miana religii, która promuje przemoc. “Dziennikarze i politycy powinni mieć świadomość odpowiedzialności za to, co mówią lub piszą w komentarzach, artykułach lub raportach” – napisali.