Stosunek prezydenta do Zagłady
- 28 sierpnia, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
Gafa prezydenta Iona Iliescu sprawi, że Rumuni będą obchodzić Dzień Pamięci Holocaustu i dokładniej przyjrzą się swojej historii w latach 1940–45. Pod koniec lipca prezydent Ion Iliescu udzielił wywiadu izraelskiemu dziennikowi „Haaretz”, w którym powiedział, że Holokaust nie był czymś unikalnym, ograniczonym tylko do Żydów. Następnego dnia zareagował izraelski MSZ, wzywając ambasadora Rumunii w Tel Awiwie i wręczając oficjalną notę protestacyjną. Rzecznik MSZ David Saranga […]
Gafa prezydenta Iona Iliescu sprawi, że Rumuni będą obchodzić Dzień Pamięci Holocaustu i dokładniej przyjrzą się swojej historii w latach 1940–45.
Pod koniec lipca prezydent Ion Iliescu udzielił wywiadu izraelskiemu dziennikowi „Haaretz”, w którym powiedział, że Holokaust nie był czymś unikalnym, ograniczonym tylko do Żydów. Następnego dnia zareagował izraelski MSZ, wzywając ambasadora Rumunii w Tel Awiwie i wręczając oficjalną notę protestacyjną. Rzecznik MSZ David Saranga mówił, iż Izrael traktuje słowa rumuńskiego prezydenta bardzo poważnie i chciałby wiedzieć, czy jego poglądy są tożsame z oficjalnym stanowiskiem rumuńskiego rządu.
Ambasador Izraela Sandu Mazor poprosił rząd w Bukareszcie o oficjalne stanowisko w sprawie Holokaustu. Trzy dni później Iliescu w liście do prezydenta Mosze Kacawa wyjaśniał, że nie chciał umniejszać cierpień Żydów podczas wojny i zapowiedział stworzenie w Bukareszcie specjalnej komisji, która zbada los rumuńskich Żydów w latach 1940–45. Na początku sierpnia pani ambasador Valeria Mariana Stoica odwiedziła memoriał Yad Vashem, ośrodek badań nad Holokaustem, gdzie przedyskutowała pomysł komisji. Ambasador zapowiedziała też, że w październiku przyjadą do Yad Vashem młodzi politycy z różnych partii rumuńskich, by wziąć udział w seminarium w Międzynarodowej Szkole Badań nad Holokaustem. Parlamentarzyści w Bukareszcie ogłoszą też uchwałę o obchodach Dnia Pamięci Holokaustu w Rumunii w czerwcu każdego roku, upamiętniając w ten sposób pogrom Żydów w Iassi w czerwcu 1941 r. (w pogromie w Jassi w 1941 roku zginęły tysiące Żydów; przed wojną mieszkało w Rumunii 760 tys. Żydów. W czasie wojny zginęło około 420 tys., a obecnie żyje ich tam 6 tys.).
Choć sprawa wywiadu Iliescu wydaje się wyjaśniona, to w stosunkach Bukaresztu z Tel Awiwem pozostaje jeszcze jedna, materialna, przeszkoda — kością niezgody pozostaje sprawa skonfiskowanych majątków żydowskich, których zwrotu domaga się Izrael.