Turcja: duchowny może pracować
- 11 lutego, 2004
- przeczytasz w 1 minutę
Ks. Rainer Korten, rzymskokatolicki duchowny z niemieckiej Diecezji Hildesheim ma powód do radości. Jest pierwszym duchownym spoza Turcji, któremu wydano pozwolenie na pracę i pobyt w najnowszej historii tego kraju. Ks. Korten będzie zajmować się opieka duszpasterską nad Niemcami w mieście Antalaya oraz na południowym wybrzeżu Turcji. Rzymskokatolicką wspólnotę w Turcji reprezentuje stowarzyszenie, które będzie starać się o pozwolenia na budowę świątyni. Ks. Korten uważa, że ewentualna zgoda na wzniesienie świątyni i erygowanie parafii […]
Ks. Rainer Korten, rzymskokatolicki duchowny z niemieckiej Diecezji Hildesheim ma powód do radości. Jest pierwszym duchownym spoza Turcji, któremu wydano pozwolenie na pracę i pobyt w najnowszej historii tego kraju. Ks. Korten będzie zajmować się opieka duszpasterską nad Niemcami w mieście Antalaya oraz na południowym wybrzeżu Turcji.
Rzymskokatolicką wspólnotę w Turcji reprezentuje stowarzyszenie, które będzie starać się o pozwolenia na budowę świątyni. Ks. Korten uważa, że ewentualna zgoda na wzniesienie świątyni i erygowanie parafii będzie testem prawdziwych zamiarów tureckich władz. Wydanie zgody na pracę ks. Kortena postrzega się jako wyraz dobrej woli tureckiego rządu, który zintensyfikował wysiłki, mające na celu zbliżenie Turcji do jej członkostwa w Unii Europejskiej.
W okolicach miasta Antalya mieszka na stałe ok. 8 tys. Niemców, natomiast na południowym wybrzeżu liczbę Niemców szacuje się nawet na 60 tys. Oficjalnie w Turcji nie ma żadnych zagranicznych duchownych (np. ewangelicki duchowny niemieckojęzyczny przyjeżdża do Turcji jako osoba prywatna). Nabożeństwa różnych wyznań odprawiane są w placówkach dyplomatycznych poszczególnych krajów.
Kościoły chrześcijańskie spoza Turcji zobowiązały się, że nie będą prowadzić żadnej działalności misyjnej, a ogranicza się do opieki duszpasterskiej nad cudzoziemcami.
(kna)