VI Asyż w Gdańsku
- 20 listopada, 2011
- przeczytasz w 2 minuty
Modlitwa o Pokój była najważniejszym punktem programu międzyreligijnych spotkań w Gdańsku. Ich organizatorem jest franciszkański Dom Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana M.Kolbego oraz Gmina Muzułmańska i gdański oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. W tym roku gdański konwent odbył się, wyjątkowo, kilka dni przed rocznicą pamiętnego spotkania Jana Pawła II z wyznawcami światowych religii, które miało miejsce 27 października 1986 r. Wówczas to papież Jan Paweł II zaprosił […]
Modlitwa o Pokój była najważniejszym punktem programu międzyreligijnych spotkań w Gdańsku. Ich organizatorem jest franciszkański Dom Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana M.Kolbego oraz Gmina Muzułmańska i gdański oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.
W tym roku gdański konwent odbył się, wyjątkowo, kilka dni przed rocznicą pamiętnego spotkania Jana Pawła II z wyznawcami światowych religii, które miało miejsce 27 października 1986 r. Wówczas to papież Jan Paweł II zaprosił do Asyżu 47 delegacji reprezentujących Kościoły i wspólnoty chrześcijańskie oraz 13 religii niechrześcijańskich. Kilka lat temu do tych cennych doświadczeń nawiązano w Gdańsku, a bezpośrednim powodem tegorocznego, wcześniejszego terminu gdańskich uroczystości, było umożliwienie wyjazdu delegacji z grodu nad Motławą na jubileuszowe uroczyści 25. rocznicy spotkania z udziałem papieża Benedykta XVI. Do Asyżu udali się: dyrektor Domu Pojednania i Spotkań o. Roman Zioła oraz reprezentujący gdańską prowincję zakonu braci mniejszych konwentualnych o. Mateusz Stachowiak.
Na dziedzińcu Kościoła Świętej Trójcy w Gdańsku wyznawcy chrześcijaństwa, islamu oraz judaizmu wznosili Modlitwy o Pokój. Natomiast współorganizator „Asyżu w Gdańsku” o. Roman Zioła OFM Conv. otrzymał Honorową Nagrodę Ekumeniczną, którą wręczył przewodniczący Rady Mniejszości Narodowych i Etnicznych na Pomorzu Jakub Szadaj. Warto dodać, że podpisana w czerwcu br. przez organizatorów gdańskich spotkań deklaracja cywilizacji miłości została przekazana przywódcom religijnym w Asyżu. Druga część gdańskiego spotkania odbyła się w Muzeum Narodowym, podczas którego dyskutowano o „Drogach do miejsc świętych”. Przy prezydialnym stole zasiedli: redaktor naczelny kwartalnika „Fronda” Grzegorz Górny, absolwent jesziwy w Jerozolimie Jakub Skrzypczak oraz polska Tatarka, która odbyła pielgrzymkę do Mekki Helena Szabanowicz. Konkluzją tej wspólnej dyskusji jest wniosek, że pielgrzymki powinny zbliżać i łączyć, a nie dzielić.
-Pokój, pomimo, różnic religijnych, jest celem, który nas łączy – podkreśla przewodniczący gdańskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Jakub Szadaj. – W Gdańsku to przesłanie nabiera szczególnego znaczenia.
Jarosław Balcewicz
Dr Jarosław Balcewicz jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz wiceprzewodniczącym zarządu gdańskiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.