William Shakespeare był katolikiem?
- 3 lipca, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
Niemiecka specjalistka od literatury angielskiej, pani Hildegard Hammerschmidt-Hummel z Moguncji (Mainz) uważa, iż William Shakespeare, najwybitniejsza postać kultury angielskiej, był wyznania rzymskokatolickiego, a nie anglikańskiego. Pani Hammerschmidt-Hummel jest przekonana, iż odkryła nowe dowody, świadczące o tym, że William Shakespeare (1564–1613) był członkiem prześladowanego w epoce elżbietańskiej i działającego praktycznie w podziemiu Kościoła Rzymskokatolickiego. Fakt ten mógłby być kluczem do głębszego zrozumienia życia i tła powstania wielu dzieł Shakespeara, […]
Niemiecka specjalistka od literatury angielskiej, pani Hildegard Hammerschmidt-Hummel z Moguncji (Mainz) uważa, iż William Shakespeare, najwybitniejsza postać kultury angielskiej, był wyznania rzymskokatolickiego, a nie anglikańskiego.
Pani Hammerschmidt-Hummel jest przekonana, iż odkryła nowe dowody, świadczące o tym, że William Shakespeare (1564–1613) był członkiem prześladowanego w epoce elżbietańskiej i działającego praktycznie w podziemiu Kościoła Rzymskokatolickiego. Fakt ten mógłby być kluczem do głębszego zrozumienia życia i tła powstania wielu dzieł Shakespeara, uważa niemiecka badaczka.
„Dające się zauważyć w dramatach Shakespeara około 1601 roku przejście do tragizmu, co do którego przyczyn wysuwano dotychczas różne hipotezy, wyjaśnia się teraz z perspektywy zaangażowania Shakespeara w niezwykłe wydarzenia polityczno-religijne jego epoki” powiedziała Hammerschmidt-Hummel.
W biografii Shakespeare autorka broni swojej tezy nowymi dowodami, które dotyczą działalności Shakespeara w okresie od 1585 do 1592 roku. O tym przedziale czasowym, określanym także mianem „lat zagubionych”, nie wiedziano do tej pory nic. Według Hammerschmidt-Hummel Shakespeare przebywał w tym czasie w różnych klasztorach na Kontynencie.
Mimo iż już w XIX wieku istniały przypuszczenia,że pisarz mógł być rzymskim katolikiem, to jednak przekonanie to nie znalazło wielu zwolenników wśród badaczy Shakespeara. Zignorowano na przykład pisemną wypowiedź protestanckiego duchownego z XVII wieku, który oświadczył, że poeta zmarł jako „papista”. Stwierdzenia takie były bardzo niepożądane, bowiem zagrażały budowanym przez wieki mitycznym wyobrażeniom o Shakespearze jako protestanckim i narodowym pisarzu Anglii.
Według Hammerschmidt-Hummel pytanie o wyznaniową przynależność Williama Shakespeara musi być na nowo postawione, gdyż pomoże ono w znacznym stopniu wyjaśnić i zrozumieć „nieścisłości jego biografii.”
(orf.at)