Wzrost antysemityzmu w Europie
- 6 stycznia, 2005
- przeczytasz w 1 minutę
Prawicowe grupy ekstremistyczne są ciągle odpowiedzialne za znaczną część napaści na Żydów i na ich własność. Głównie jednak to wzrost liczby muzułmanów w Europie Zachodniej, (wielu z nich jest biednych i źle wykształconych), przyczynił się do wzrostu nastrojów antysemickich. Taką informację podał Departament Stanu w relacji złożonej przed Kongresem USA (przed komisją do Spraw Zagranicznych Izby Parlamentu i Senatu). W Europie Wschodniej to „ogolone głowy” i inne ekstremistyczne grupy są odpowiedzialne za większość antysemickich wystąpień. […]
Prawicowe grupy ekstremistyczne są ciągle odpowiedzialne za znaczną część napaści na Żydów i na ich własność. Głównie jednak to wzrost liczby muzułmanów w Europie Zachodniej, (wielu z nich jest biednych i źle wykształconych), przyczynił się do wzrostu nastrojów antysemickich. Taką informację podał Departament Stanu w relacji złożonej przed Kongresem USA (przed komisją do Spraw Zagranicznych Izby Parlamentu i Senatu).
W Europie Wschodniej to „ogolone głowy” i inne ekstremistyczne grupy są odpowiedzialne za większość antysemickich wystąpień. W Rosji, Białorusi i w innych poradzieckich krajach antysemityzm dalej jest groźnym problemem i najwięcej antysemickich zachowań jest tam dziełem grup ultraprawicowych i ultranacjonalistycznych.
Na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce, gdzie liczba ludności żydowskiej uległa, poza Izraelem, znacznemu zmniejszeniu, wydarzyły się tylko sporadyczne przypadki antysemickiego zachowania wobec pozostałych tam Żydów. Nawet Syria odrzuca i zakazuje wszelkich działań antysemickich. Za to niepokojący jest antysemityzm w innych krajach, jak np. w Pakistanie, gdzie w ogóle nie ma żydowskiej wspólnoty.
W Europie antysemityzm znacznie wzrósł i nastąpiło pogorszenie poczucia bezpieczeństwa mieszkających tam Żydów. Do tej tendencji przyczyniło się znacznie zwiększenie się liczby żyjących tam muzułmanów, którzy od dawna czują antypatię do Izraela i Żydów. Niektóre kraje, takie jak Niemcy, Francja i Belgia w sposób efektywny zaczęły walczyć ze wzrostem antysemityzmu, stwierdza raport.