Zaczynamy XII Finał!!!
- 13 stycznia, 2004
- przeczytasz w 5 minut
Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, będzie kwestą całej Polski na rzecz zakupu sprzętu medycznego dla ratowania życia niemowląt i dzieci młodszych. Orkiestra ma za sobą 11 pełnych lat grania. Przez te wszystkie lata fundacja Jerzego Owsiaka kupiła dla ponad 650 oddziałów szpitalnych w całym kraju blisko 7,5 tysiąca urządzeń medycznych. Od bardzo małych jak nowoczesne pulsoksymetry, czy vascuporty po skomplikowane ultrasonografy i rentgeny jezdne kończąc […]
Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, będzie kwestą całej Polski na rzecz zakupu sprzętu medycznego dla ratowania życia niemowląt i dzieci młodszych. Orkiestra ma za sobą 11 pełnych lat grania. Przez te wszystkie lata fundacja Jerzego Owsiaka kupiła dla ponad 650 oddziałów szpitalnych w całym kraju blisko 7,5 tysiąca urządzeń medycznych. Od bardzo małych jak nowoczesne pulsoksymetry, czy vascuporty po skomplikowane ultrasonografy i rentgeny jezdne kończąc na rezonansie magnetycznym.
Oprócz corocznych zakupów sprzętu medycznego dla szpitali fundacja uruchomiła i prowadzi program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u noworodków, czyli działań, które powodują, że każdy noworodek w Polsce będzie przebadany pod kątem wad słuchu.
Fundacja podjęła się realizacji zadania, które wymagało nie tylko wyboru urządzeń medycznych, ale też zorganizowania sieci kilkuset współpracujących ze sobą placówek medycznych, opracowania zasad tej współpracy, sposobu gromadzenia i przepływu danych i wielu materiałów informacyjnych dla realizatorów programu i dla rodziców dzieci objętych programem.
Celem programu jest stworzenie możliwości prawidłowego rozwoju noworodkom z wrodzoną wadą słuchu. Taka szansę mają dzieci, które uzyskają właściwą pomoc zanim ukończą szósty miesiąc życia.
Słowo “powszechny” oznacza, że taka możliwość została stworzona wszystkim noworodkom rodzącym się w Polsce. Podobne programy, adresowane do całej populacji noworodków funkcjonują zaledwie w kilku krajach na świecie. Nigdy dotąd jednak nie podjęto się, tak jak w Polsce, wdrożenia programu we wszystkich oddziałach neonatologicznych w całym kraju jednocześnie.
Dla celów programu opracowano specjalne oprogramowanie umożliwiające gromadzenie i analizę danych. Wszystkie ośrodki zaopatrzone są w terminale komputerowe i połączone wirtualną siecią z serwerem, który umieszczony jest w Fundacji. Wszystkie dane o badaniach przesiewowych, diagnostyce i dalszym postępowaniu gromadzone są w Centralnej Bazie Danych. Nad całością czuwa koordynator medyczny — Instytut “Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”.
Uruchomienie programu wymagało przeszkolenia około 2000 realizatorów programu, zarówno w zakresie obsługi urządzeń, jak i zasad gromadzenia i przesyłania danych. Fundacja zdecydowała się uruchomić program i finansować go jeszcze przynajmniej do końca bieżącego roku.
Fundacja także od 2001 roku zakupiła ponad 500 indywidualnych pomp insulinowych dla najmłodszych dzieci. Po konsultacji z lekarzami zajmującymi się problemami cukrzycy Fundacja postanowiła dokonać zakupu pierwszych osobistych pomp insulinowych. Rozpoznanie u dziecka cukrzycy typu I wiąże się z ciągłym przeliczaniem jedzenia i insuliny, wielokrotnym badaniem cukru we krwi.Osobista pompa insulinowa po zaprogramowaniu sama podaje insulinę. Dziecko ma założone specjalne wkłucie, przez które płynie lekarstwo. Bez bolesnych zastrzyków życie dziecka ulega diametralnej zmianie i zupełnie inaczej wygląda codzienność rodziców. W kolejnych latach Fundacja planuje zakup kolejnych pomp. Dzięki obecnym zakupom Polska jest krajem, który ma najwięcej małych dzieci z cukrzycą leczonych pompami insulinowymi.
Ósmy Finał Orkiestry poświęcony był ratowaniu życia dzieci z chorobami nerek.
Otóż współczesna medycyna pozwala — jeśli tylko istnieją takie możliwości — na przeprowadzanie tzw. domowej dializy otrzewnowej.Mały pacjent może być wtedy dializowany podczas snu w domu. Podłączony jest do urządzenia, które ustawione obok łóżka powoduje, że przez kilka godzin w nocy prowadzona jest dializa. Z takim urządzeniem możemy jeździć wszędzie, nie jesteśmy już przywiązani do jednego miejsca.
Okazało się, że kupując 235 takich urządzeń można było zaspokoić całe zapotrzebowanie na ten sprzęt.Każde dziecko w Polsce, które może mieć przeprowadzoną dializę domową, otrzymało od Fundacji sprzęt, a także — co jest bardzo ważne — zapewnienie Ministerstwa Zdrowia o pokryciu przez Kasy Chorych (lub inne instytucje, które mogą je zastąpić) kosztów materiałów zużywalnych, jakimi są m.in. płyny do dializ. Koszty te sięgają kilkuset złotych miesięcznie.Fundacja zakupiła także sprzęt do wszystkich dziecięcych ośrodków nefrologicznych w kraju, a także 7 ambulansów do przewożenia dzieci na dializy.
Podczas 10 Finału Pan Prezes Narodowego Banku Polskiego Leszek Balcerowicz wystąpił z niezwykłą propozycją.
Otóż zaproponował, aby do skarbonek wrzucać pieniądze krajów unijnej dwunastki, które zostały wycofane z obiegu. Pan Prezes wyszedł z założenia, że w posiadaniu Polaków jest mnóstwo drobnych monet przywiezionych z podróży, które za moment staną się tylko mało wartościową pamiątką.
Zaproponowano, że zebrane pieniądze zostaną policzone, a następnie wymienione w skali 1:1 na złotówki. W ramach tych działań zebrano blisko 8 milionów złotych. Za cześć z tych pieniędzy zakupiono sprzęt medyczny dla 25 hospicjów dziecięcych oraz samochody typu Renault Kangoo dla 15 hospicjów dziecięcych.Można było spełnić niemal w s z y s t k i e ich prośby, kupując między innymi inhalatory, ssaki, koncentratory tlenu, pulsoksymetry, pompy infuzyjne i strzykawkowe, łóżka, materace przeciwodleżynowe, czy chociażby agregatory prądotwórcze.
Fundacja prowadzi także szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej wśród młodych ludziDo dnia dzisiejszego kursy te ukończyło blisko 1300 osób. Otrzymały one certyfikat Polskiego Czerwonego Krzyża respektowany w krajach Unii Europejskiej, a także certyfikat naszej Fundacji o ukończeniu kursu z zakresu kształtowania postaw lidera i wspólnego podejmowania każdego wysiłku oraz umiejętności zachowania się w ekstremalnych warunkach.
Pierwszy Finał poświęcony był kardiochirurgii dziecięcej. Zakupiony sprzęt trafił do 13 ośrodków. To było powodem m.in. niezwykłego wprost rozwoju tej dziedziny medycyny w Polsce.Również piąty Finał był przeznaczony na potrzeby kardiochirurgii dziecięcej.
Dzisiaj w 11 ośrodkach wykonywanych jest rocznie ponad 3000 operacji wad wrodzonych serca, w tym 2 300 na otwartym sercu, przy czym 600 takich operacji wykonywanych jest w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
Po Paryżu, Centrum Zdrowia Dziecka jest drugim ośrodkiem wykonującym największą ilość operacji serca u dzieci w Europie.Zakupy fundacji to także sprzęt taki jak: płucoserca, kardiomonitory, stoły operacyjne, zestawy urządzeń medycznych do wykonywania operacji, pełne wyposażenie sal intensywnej terapii. Dzięki fundacji w 1995 roku stworzona została i po dzień dzisiejszy działa ogólnopolska baza danych o operacjach serca u dzieci. Jest ona włączona do europejskiej bazy danych jako przykład bardzo dobrze działającej bazy danych.
Kardiochirurgia dziecięca w dalszym ciągu jest działem niezwykle silnie rozwijającym się, a dzięki fundacji może zawsze liczyć na podtrzymanie jej kreatywności poprzez zakupy bardzo nowoczesnego sprzętu. Ostatnim takim zakupem, dokonanym pod koniec 2002 roku, jest supernowoczesne wyposażenie sali operacyjnej i Sali opieki okołooperacyjnej.
Przez te kilkanaście lat grania Orkiestry udało się uratować wiele dzieci od śmierci i kalectwa, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy działa i funkcjonuje jednak tylko dzięki wsparciu finansowemu nas wszystkich, zachęcamy, więc by już jutro włączyć się w to wielkie dzieło ratowania życia.