Zakonnica w walce o Piusa XII
- 6 grudnia, 2003
- przeczytasz w 3 minuty
Gdy zakonnica z New Jersey, siostra Margherita Marchione, jedna z najbardziej aktywnych wielbicielek papieża Piusa XII, przybywa do Rzymu, niektórzy przedstawiciele Watykanu oczekują, by pukała do ich drzwi. Papież Jan Paweł II widocznie nie był zaskoczony, gdy uczona siostra podczas listopadowej audiencji zwróciła się do niego: „Wasza Świątobliwość, minęło już prawie 50 lat. Czy Papież Pius XII zostanie beatyfikowany?” Siostra Marchione tłumaczyła, że setki ludzi na całym świcie […]
Gdy zakonnica z New Jersey, siostra Margherita Marchione, jedna z najbardziej aktywnych wielbicielek papieża Piusa XII, przybywa do Rzymu, niektórzy przedstawiciele Watykanu oczekują, by pukała do ich drzwi. Papież Jan Paweł II widocznie nie był zaskoczony, gdy uczona siostra podczas listopadowej audiencji zwróciła się do niego: „Wasza Świątobliwość, minęło już prawie 50 lat. Czy Papież Pius XII zostanie beatyfikowany?”
Siostra Marchione tłumaczyła, że setki ludzi na całym świcie prosiły ją o wpłynięcie na pomoc papieża w przyspieszaniu procesu beatyfikacyjnego. Biskup Rzymu uśmiechnął się i przyjął zainteresowanie siostry z uznaniem, ale nie wyraził żadnego zaangażowania.
Rozmawiała parę minut później z sekretarzem papieskim, pytając arcybiskupa Stanisława Dziwisza: „Jak jego Ekscelencja wytłumaczyłby 50 lat opóźnienia?” Arcybiskup zapewnił siostrę Marchione, że papież czytał wszystkie jej listy i apelacje.
Kolejnym przystankiem miało być Kongregacja do Spraw Kanonizacji (do spraw świętych), gdzie kard. Jose Saraiva Martins powiadomił siostrę, że sprawa potoczy się dalej we właściwym — i bezpiecznym – tokiem.
Ci, którzy znają 82-letnia siostrę Marchione ze zgromadzenia sióstr filipinek w Morristown w New Jersey nie są z pewnością zaskoczeni jej bezpośrednim postępowaniem, nawet w Watykanie.
Jest niczym niezmieszaną, aktywną wielbicielką papieża Piusa XII. Twierdzi, że „milczenie” papieża w sprawie mordowania Żydów podczas II wojny światowej jest „plamiąca kampanią”.
Siostrę Marchione dziwi, że Żydzi dzisiaj nie mówią nic o wspomnieniach spisanych przez Żydów, którzy zostali uratowani staraniami Piusa XII. Wyraziła również swój zawód tym, iż po ukazaniu się kilku książek na ten temat, tak mało oponentów postanowiło się zmierzyć z nią w dyskusji.
„Chodzi o to, że nikt nie chce się ze mną porozmawiać (oryg. „fight with me” — sic). Czekam na tę okazję, bo mam dokumenty na wszystko” – powiedziała Marchione.
Jej zainteresowanie papieżem Piusem wzrosło w latach 90-tych, kiedy usłyszała od starszych członkiń swego zgromadzenia, jak one oraz kilka katolickich organizacji w Rzymie uratowało wielu Żydów. W swej książce opublikowanej w 1997 roku ukazuje papieża jako twórcę pomysłu akcji ratunkowej.
Jej ostatnia publikacja, której kopię wręczyła Janowi Pawłowi II, nosi tytuł „Papież Pius XII”. W książce o niewielkiej objętości przedstawia Pisa XII jako osobę, która niosła pomoc Żydom, sprzeciwiała się Hitlerowi przy każdym jego działaniu oraz praktykowała życie osoby świętej. Publikacje nazywa swym „positio”, terminem, jakiego używa Watykan na określenie dossier zaczynającego drogę świętości kandydata do beatyfikacji. W przypadku Papieża Pisa XII, Watykan wciąż przygotowuje jego positio.
Siostra Marchione chciałaby popchnąć sprawę do przodu. Ma jednak na uwadze jej kontrowersyjność.
„To wywołałoby burzę, ale czas ja wywołać” – twierdzi.
Ojciec Gumpel zwrócił uwagę, że positio to jedynie początek w procesie beatyfikacji. Musi zostać przestudiowana przez członków kongregacji i jej ekspertów, czemu towarzyszyłby szereg spotkań i sporządzanie wielu raportów.
„Byłoby więc przesadą uważać, że beatyfikacja czyha za rogiem” – stwierdził o. Gumpel.
„Z pewnością minie parę lat nim to wydarzenie nastąpi. Jestem przekonany, że prędzej czy później Pius XII będzie beatyfikowany, ale wielu wskazuje na to, że cały proces jest jeszcze w fazie początkowej” dodaje Gumpel.
Tymczasem s. Marchione nie ma zamiaru pozostać bezczynną. Jej ostatnim projektem jest kolorowa, dwujęzyczna (angielsko-włoska książeczka dla dzieci o Piusie XII, która ma „dotrzeć do młodszych pokoleń”. Opracowuje również szklona wersję opatrzona przewodnikiem dla katechetów.
Zapowiada, że wiosną rozpocznie pracę z Eternal Word Television Network (w Alabamie), nad pięcioczęściowym mini-serialem o papieżu Piusie.
S. Marchione jest autorką artykułów na temat na temat ostatnich archiwalnych odkryć, które stanowią dowód na to, że papież Pius żywo oponował wobec reżimu Hitlera.
Spisała również przypadki uzdrowień przypisywanych modlitwie wstawienniczej nieżyjącego papieża.
„Wiele błogosławieństw nam zsyła, jestem tego pewna.” – mówi siostra.
(na podst. cns)