Żałoba, modlitwa i gniew
- 28 lipca, 2014
- przeczytasz w 1 minutę
Zestrzelenie malezyjskiego samolotu MH17 nad wschodnią Ukrainą wywołało poruszenie na całym świecie. Na tragedie odpowiedziały Kościoły — nie tylko poprzez oficjalne kondolencje światowych i lokalnych liderów religijnych, ale również bardzo konkretnie, oferując pomoc duszpasterską. Przykładem jest lotnisko Amsterdam-Schiphol, z którego rozpoczął się tragiczny lot. Na lotnisku, na które krótko po informacji o katastrofie przybyły rodziny pasażerów, udała się ekumeniczna grupa duszpasterzy z Kościoła rzymskokatolickiego, starokatolickiego, anglikańskiego oraz Kościołów ewangelickich. […]
Zestrzelenie malezyjskiego samolotu MH17 nad wschodnią Ukrainą wywołało poruszenie na całym świecie. Na tragedie odpowiedziały Kościoły — nie tylko poprzez oficjalne kondolencje światowych i lokalnych liderów religijnych, ale również bardzo konkretnie, oferując pomoc duszpasterską.
Przykładem jest lotnisko Amsterdam-Schiphol, z którego rozpoczął się tragiczny lot. Na lotnisku, na które krótko po informacji o katastrofie przybyły rodziny pasażerów, udała się ekumeniczna grupa duszpasterzy z Kościoła rzymskokatolickiego, starokatolickiego, anglikańskiego oraz Kościołów ewangelickich. W kaplicy na lotnisku zorganizowano punkt duszpasterski, a chrześcijańscy wolontariusze oferowali pomoc duszpasterską, rozmowę i posiłki.
W holenderskich kościołach odbyły się msze i nabożeństwa żałobne w intencji ofiar i ich rodzin. Spośród 298 zabitych aż 198 to obywatele Królestwa Niderlandów.
Nabożeństwa odbywały się także w pozostałych krajach, z których pochodziły pozostałe ofiary (Malezja, Australia, Indonezja czy Wielka Brytania), a także na Ukrainie. Niezwykle ostre oświadczenie wydał patriarcha Filaret, zwierzchnik Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Kijowskiego Patriarchatu, który obwinił za katastrofę Rosję i wspieranych przez ten kraj terrorystów z separatystycznych zgrupowań.