Żydzi są “inni”!
- 29 stycznia, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
46 proc. Europejczyków uważa, że Żydzi w ich krajach są “inni” — wynika z sondażu, przeprowadzonego przez instytut Ipso dla włoskiego dziennika “Corriere della Sera” w dziewięciu państwach Europy Zachodniej. Niemal połowa (46 proc.) ankietowanych odpowiedziała, że Żydzi są “inni”, różniąc się od pozostałych obywateli mentalnością i stylem życia. Przeszło 40 proc. jest zdania, że Żydzi w ich kraju mają “szczególny stosunek do pieniędzy”. Blisko 36 proc. respondentów uważa, […]
46 proc. Europejczyków uważa, że Żydzi w ich krajach są “inni” — wynika z sondażu, przeprowadzonego przez instytut Ipso dla włoskiego dziennika “Corriere della Sera” w dziewięciu państwach Europy Zachodniej.
Niemal połowa (46 proc.) ankietowanych odpowiedziała, że Żydzi są “inni”, różniąc się od pozostałych obywateli mentalnością i stylem życia. Przeszło 40 proc. jest zdania, że Żydzi w ich kraju mają “szczególny stosunek do pieniędzy”. Blisko 36 proc. respondentów uważa, że “Żydzi powinni przestać odgrywać rolę ofiar Holokaustu i prześladowań sprzed półwiecza”. Prawie 17 proc. ankietowanych nie uważa Żydów za “prawdziwych” współrodaków, a 9 proc. “nie wierzy Żydom bądź ich nie lubi”.
Wyniki sondażu pokazują, że 15 proc. Europejczyków twierdzi, że byłoby lepiej, gdyby Izrael nie istniał. Według 68 proc. respondentów Izrael ma prawo do niepodległego bytu, ale taki sam odsetek uważa, że premier Ariel Szaron “dokonuje złych wyborów”. Ponad 71 proc. uważa, że Izrael powinnien wycofać się z terytoriów okupowanych, a Palestyńczycy — zaprzestać ataków na cele izraelskie.
Z sondażu wynika, że postawy wrogie Żydom są najbardziej rozpowszechnione w Niemczech, Austrii, Hiszpanii i we Włoszech. We wszystkich tych państwach antysemityzm jest połączony z silnymi nastrojami antyizraelskimi.
- Najwyraźniej wirus antysemityzmu jest bardziej żywotny niż mogliśmy przypuszczać — powiedział mieszkający w Izraelu rabin David Rosen z Komitetu Żydów Amerykańskich.
Sondaż przeprowadzono we Włoszech, Francji, Belgii, Austrii, Hiszpanii, Holandii, Luksemburgu, Niemczech i Wielkiej Brytanii, a jego wyniki opublikowano w przededniu Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu obchodzonego w wielu krajach Europy w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz.