Diecezja zamknie ponad 20 kościołów

2

Ponad 20 kościołów rzymskokatolickich w aglomeracji Manchesteru zostanie zamkniętych z powodu malejącej liczby wiernych. Diecezja Salford opublikowała na swoich stronach listę parafii do zamknięcia. W konsultacjach wzięło udział 2 tys. wiernych.

Jeszcze w lipcu 2016 roku lokalna prasa informowała, że zagrożonych jest ponad 40 kościołów rzymskokatolickich, a łączenie parafii miało objąć 150 parafii. Obecna propozycja dotyczy zamknięcia 22 kościołów, w tym trzech od dawna nie działających, i połączenia 100 parafii. Zmiany najbardziej odczuje południowy Manchester, gdzie znajduje się obecnie 26 kościołów, a do zamknięcia wytypowano aż 12. Ordynariusz diecezji bp John Arnold nie wyklucza jednak, że w przyszłości może dojść do kolejnych fuzji.

Diecezja zdementowała informacje jakoby powodem zamykania parafii miał być niedobór księży. Biskup Arnold przekonuje, że łączenie parafii ma celu wprowadzenie koniecznych zmian, które maja poprawić funkcjonowanie aktywnych parafii i usprawnienie ich działalności misyjnej. Biskup ma nadzieję, że dzięki zmianom duchowni będą mieli więcej czasu na duszpasterstwo. – Rozumiem smutek parafian, że ich kościoły będą zamykane, ale jestem pewien, iż te uczucia zostaną przełamane, gdy nowe wspólnoty spotkają się na modlitwie i przyjmą siebie nawzajem z otwartymi rękami – dodał biskup.

Diecezja Salford należy do metropolii Liverpool i jest to jeden z najbardziej katolickich regionów Anglii. Diecezja posiada obecnie 195 parafii z ok. 280 tys. wiernymi.

  • Herakliusz

    Niebawem taki sam proces czeka Australię. Na razie mają aferę pedofilską – oczywiście w Kościele rzymsko katolickim. Premierka rządu australijskiego Julia Gillard zapowiedziała, że członkowie komisji śledczej nie będą tolerować zasłaniania się tajemnicą konfesjonału. Przesłanie do biskupów było jasne: „Wyznacie prawdę albo musicie się liczyć z wyrokiem sześcioletniego więzienia”.
    ++++++++++++
    A gdyby takie oświadczenie złożyła nasza Beata S. z bożej łaski premierka? Ostatnio coś sprawy księży pedofilów dziwnie medialnie ucichły. Nagle przestali molestować, czy co…? A może napadła ich zbiorowo – za sprawą Ducha Świętego – jakaś przypadłość uwiądu prącia?

  • Dlaczego na stronie ekumenizm.pl toleruje się takie wulgarne wypowiedzi obrażające panią premier? Czy p. Dariusz chce, żeby taki poziom stał się normą?