Pierwszy Szwed kardynałem

6

Papież Franciszek ogłosił dziś niespodziewanie nowe nominacje kardynalskie. Szczególnie dwie wzbudziły duże zainteresowanie. Spośród pięciu kandydatów dwóch pochodzi z Europy – biskup Sztokolmu Anders Arborelius oraz arcybiskup metropolita Barcelony Juan Jose Omella Omella. Bp Arborelius będzie pierwszym Szwedem, który otrzyma godność kardynalską.

Duchowny pochodzi z luterańskiej rodziny i jako 20-latek konwertował na katolicyzm. W wywiadach podkreślał jednak, że nie czuje się  byłym luteraninem, bo przed swoim przejściem na katolicyzm nie był osobą zaangażowaną religijnie. Arborelius jest znany z ekumenicznej otwartości. Był współgospodarzem pielgrzymki papieża Franciszka do Szwecji w ramach inauguracji obchdów 500 lat reformacji. Jego współpraca z koleżankami w urzędzie – biskupką Sztokholmu Evą Brunne i przede wszystkim arcybiskup Uppsali Antje Jackelen układa się bardzo dobrze.

Inną ważną i z pewnością niespodziewaną nominacją jest wyróżnienie bp. Gregorio Rosa Chaveza z San Slavador. Duchowny nie jest biskupem ordynariuszem, a biskupem pomocniczym – arcybiskup metropolita El Salvador, José Luis Escobar Alas, do dziś nie jest kardynałem. 74-letni bp Chavez jest byłym współpracownikiem abp. Oscara Romero, zamordowanego w 1980. Kardynał nominat jest też wielkim orędownikiem kanonizacji abp. Romero.

 • Defender

  Również dla mnie ta nominacja kardynalska dla bp. Aboreliusa jest rzeczywiście niezwykłą wiadomością.
  To w szerszej perspektywie, docenienie tych krajów zachodnich (Szwecji, Norwegii, Islandii), w których – wbrew zachodnioeuropejskim trendom – Kościół katolicki stale i dynamicznie rośnie, i to nie tylko dzięki imigrantom, ale także bardziej i mniej spektakularnym konwersjom, jak poza samym bp. Arbeliusem choćby Ulfa Eckmana z rodziną czy pierwszych w historii Norweżek, które wstąpiły do klasztoru karmelitańskiego (w Tromso).
  Kiedyś przełożona tego klasztoru napisała bardzo trafnie:
  „Dawne uprzedzenia religijne luterańskich Skandynawów wobec katolików to już przeszłość. Teraz większym problemem jest laicyzacja.”

 • Jerzy M. Dudek

  Ten biskup nazywa sie Arborelius – nie Aborelius. Na razie tylko tyle.

 • Jerzy M. Dudek

  Ten biskup nazywa sie Arborelius – nie Aborelius. Na razie tylko tyle.

 • Jacek Andrzejewski

  Jestem konserwatywnym Luteraninem, i znam osobiscie kard. Aboreliusa, po piewrwsze urodzony w Szwajcari, jego rodzice nie mieli rdzennych korzen szwedzkich. czesto byl gosciem honorowym w Luteranskim Klasztorze Benedyktynow w Ostanback przy panstwowym Kosciele Szwecji.

 • Jacek Andrzejewski

  Bardzo duzo Polakow w Skandynawii natomiast konwertuje na Protestantyzm, dokladnie na luteranizm i Koscioly Zielonoswiatkowe, Liveds Ord w Uppsali jest mocno obsadzony przez Polakow

 • Cleo

  Ja tez się czuję konserwatywną luteranką, ale niestety nie podzielam Pańskim sformułowań w ostatnich Pana postach, Raczej wstyd mi za niektóre.