Pierwszy Szwed kardynałem

6

Papież Franciszek ogłosił dziś niespodziewanie nowe nominacje kardynalskie. Szczególnie dwie wzbudziły duże zainteresowanie. Spośród pięciu kandydatów dwóch pochodzi z Europy – biskup Sztokolmu Anders Arborelius oraz arcybiskup metropolita Barcelony Juan Jose Omella Omella. Bp Arborelius będzie pierwszym Szwedem, który otrzyma godność kardynalską.

Duchowny pochodzi z luterańskiej rodziny i jako 20-latek konwertował na katolicyzm. W wywiadach podkreślał jednak, że nie czuje się  byłym luteraninem, bo przed swoim przejściem na katolicyzm nie był osobą zaangażowaną religijnie. Arborelius jest znany z ekumenicznej otwartości. Był współgospodarzem pielgrzymki papieża Franciszka do Szwecji w ramach inauguracji obchdów 500 lat reformacji. Jego współpraca z koleżankami w urzędzie – biskupką Sztokholmu Evą Brunne i przede wszystkim arcybiskup Uppsali Antje Jackelen układa się bardzo dobrze.

Inną ważną i z pewnością niespodziewaną nominacją jest wyróżnienie bp. Gregorio Rosa Chaveza z San Slavador. Duchowny nie jest biskupem ordynariuszem, a biskupem pomocniczym – arcybiskup metropolita El Salvador, José Luis Escobar Alas, do dziś nie jest kardynałem. 74-letni bp Chavez jest byłym współpracownikiem abp. Oscara Romero, zamordowanego w 1980. Kardynał nominat jest też wielkim orędownikiem kanonizacji abp. Romero.