Ataki na Dziewicze Poczęcie
- 24 grudnia, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Latem ubiegłego roku na łamach New York Times ukazał się artykuł Nicholasa Kristofa (na zdj.), wykładowcy Uniwersytetu w Oxfordzie, atakujący dogmat o narodzinach Jezusa z Dziewicy. W tym roku Kristof znów przystąpił do ataku. Choć jego artykuły wywołują wiele emocji, zdaniem znawców tematu, nie powinny nikogo zaskakiwać. Jako dogmat wiary Dziewicze Poczęcie jest już z założenia kwestią kontrowersyjną z naukowego punktu widzenia. Jednak według Kristofa, […]
Latem ubiegłego roku na łamach New York Times ukazał się artykuł Nicholasa Kristofa (na zdj.), wykładowcy Uniwersytetu w Oxfordzie, atakujący dogmat o narodzinach Jezusa z Dziewicy. W tym roku Kristof znów przystąpił do ataku. Choć jego artykuły wywołują wiele emocji, zdaniem znawców tematu, nie powinny nikogo zaskakiwać. Jako dogmat wiary Dziewicze Poczęcie jest już z założenia kwestią kontrowersyjną z naukowego punktu widzenia.
Jednak według Kristofa, absolwenta Harvard University, utrzymywanie, że Jezus narodził się z Marii Dziewicy jest niebezpieczeństwem, ponieważ godzi w zdrowy rozsądek obywateli Stanów Zjednoczonych, których mieszkańcy bardziej przywiązani są do religii niż obywatele nie jednego państwa Unii Europejskiej. Zdaniem Kristofa dogmat nie może ogłupiać rzesz wiernych. Szczególnym obiektem ataków oxfordzkiego teologa są denominacje ewangelikalne, uchodzące za bardziej postępowe niż te tradycji rzymskokatolickiej.
W środowisku teologicznym Kristof spotkał się z ostra krytyką dr. Alberta Mohlera z Kościoła baptystów. Według tego ostatniego ubrana w ostre sformułowania idea Kristofa nie powinna być poważnie traktowana. Mohler, sprawujący funkcję prezydenta Southern Baptist Theological Seminary, odpowiedział na artykuł Kristofa w aż trzech publikacjach poświęconych dogmatowi Dziewiczego Poczęcia.
***
Dr A. Mohler reprezentuje prężnie działającą wspólnotę Kościoła chrześcijan – baptystów w USA. Jest pastorem i autorem wielu artykułów z zakresu teologii i ewangelizacji, prowadzi swój program radiowy.
W wielu Kościołach funkcjonują stowarzyszenia teologów, propagujących reinterpretację Zmartwychwstania i narodzin Jezusa z Dziewicy jako alegorii. Wśród zajmujących się szczególnie tematem przywoływanego dogmatu znajdują się przedstawiciele Seminarium Jezusowego , M. Borg i Karen Jo Trojensen czy duchowny starokatolicki, konwertyta z rzymskiego katolicyzmu, Jean Mathieu-Rosay – autor wydanej w Polsce pozycji W Imię Boga przeciw Kościołowi.
Zobacz także:
Ekumenizm.pl: Spór wokół Marii