Buddyjskie wykopaliska w Afganistanie
- 7 października, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
Japońska agencja informacyjna Kyodo podała, że japońscy archeologowie planują na wiosnę przyszłego roku rozpoczęcie wykopalisk w rejonie Kawfir Kowt w środkowym Afganistanie. W miejscu tym według ekspertów mogą znajdować się ruiny jednego ze dawnych buddyjskich centrów Środkowej Azji. Nazwa Kawfir Kowt, obszaru położonego w prowincji Lowghar, ok. 120 km na południowy wschód od Kabulu, oznacza “kraj pogan”, co może wskazywać na to, że był on niegdyś zamieszkany przez ludność […]
Japońska agencja informacyjna Kyodo podała, że japońscy archeologowie planują na wiosnę przyszłego roku rozpoczęcie wykopalisk w rejonie Kawfir Kowt w środkowym Afganistanie. W miejscu tym według ekspertów mogą znajdować się ruiny jednego ze dawnych buddyjskich centrów Środkowej Azji.
Nazwa Kawfir Kowt, obszaru położonego w prowincji Lowghar, ok. 120 km na południowy wschód od Kabulu, oznacza “kraj pogan”, co może wskazywać na to, że był on niegdyś zamieszkany przez ludność niemuzułmańską.
Niektórzy eksperci uważają, że Kawfir Kowt może być miejscem opisanym niegdyś przez buddyjskiego pielgrzyma — chińskiego mnicha imieniem Xuanzang, który podróżował Szlakiem Jedwabnym z Chin do Indii w latach 629–645 n.e. Przewodniczący japońskiego zespołu archeologów, prof. Yamauchi Kazuya, wysunął hipotezę, że miasto opisane przez Xuanzanga w jego kronice “Opis Zachodnich Okolic Wielkiej Dynastii T’ang” jako Fupina znajdowało się tam, gdzie obecnie są ruiny Kawfir Kowt. W Kawfir Kowt widoczne są pozostałości buddyjskiej świątyni i posągu Buddy.
Wg UNESCO drewno użyte do budowy świątyni pochodzi z IV w. n.e. Poza tym na wzgórzu znajdują się ruiny nie do końca zidentyfikowanej budowli, prawdopodobnie zamku, i ślady po dzikich, aczkolwiek wyglądających na profesjonalne wykopaliskach — te ostatnie świadczą o niebezpieczeństwie, na jakie są nadal wystawione zabytki kultury Azji Środkowej ze strony prywatnych kolekcjonerów, działających za pomocą niekoniecznie etycznych metod. Zamiarem japońskich archeologów jest m.in. ochrona zabytków Afganistanu, z których wiele zostało zniszczonych bezpowrotnie w wyniku wojen z ZSRR, rządów talibów i interwencji amerykańskiej.