Budowa Wielkiej Stupy w Australii
- 16 września, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
W Buddyjskim Centrum Atisha w Australii niedaleko Bendigo, niegdyś miasta poszukiwaczy złota, trwa budowa największej w świecie zachodnim stupy, nazwanej Wielką Stupą Powszechnego Współczucia (Tse-Chen Cho-Kor Ling). Zakończenie prac przewiduje się na rok 2010. Stupa jest ważnym budynkiem sakralnym w buddyzmie; pierwotne stupy, budowane pod wpływem architektury indyjskiej, miały kształt czaszy zwieńczonej gankiem, masztem i symbolicznymi sztandarami. Wskutek rozprzestrzeniania się buddyzmu w innych […]
W Buddyjskim Centrum Atisha w Australii niedaleko Bendigo, niegdyś miasta poszukiwaczy złota, trwa budowa największej w świecie zachodnim stupy, nazwanej Wielką Stupą Powszechnego Współczucia (Tse-Chen Cho-Kor Ling). Zakończenie prac przewiduje się na rok 2010.
Stupa jest ważnym budynkiem sakralnym w buddyzmie; pierwotne stupy, budowane pod wpływem architektury indyjskiej, miały kształt czaszy zwieńczonej gankiem, masztem i symbolicznymi sztandarami. Wskutek rozprzestrzeniania się buddyzmu w innych krajach azjatyckich, architektura stup kształtowała się zgodnie z lokalnymi stylami budownictwa, stąd też obecnie istnieje wiele rodzajów i nazw stup (np. chińska i japońska pagoda jest jedną z nich). Pierwotnie w stupach przechowywano relikwie Buddy i jego uczniów, później także posągi i święte teksty. Stupa jest symbolicznym przedstawieniem oświeconego umysłu i drogi do oświecenia, a także, podobnie jak święte teksty są słownym wyrazem Dharmy — nauki Buddy, tak stupa jest jej wyrazem architektonicznym.Stupa w Bendigo, wysoka na 50 metrów, z okrągłą bazą obejmującą 50 metrów kwadratowych, jest budowana na wzór słynnej Stupy Kumbum w Gyantse (Tybet). XV-wieczna Stupa Kumbum słynie ze swoich wewnętrznych malowideł, przedstawiających praktycznie cały ogromny panteon bóstw indyjsko-tybetańskich, a także z uderzającego podobieństwa do innego bezcennego zabytku architektury buddyjskiej — potężnej stupy w Borobudur (Jawa), datowanej na VIII w.Według dyrektora projektu, Iana Greena, Wielka Stupa w Bendigo ma na celu, prócz służenia buddyjskiej społeczności Australii, także przypominanie ludziom o możliwości rozwoju duchowego i symbolizowanej przez budowle sakralne alternatywie do wszechobecnego materializmu.Buddyzm w Bendigo ma długą tradycję — pojawił się tutaj w połowie XIX w. z chińskimi poszukiwaczami złota. Centrum Atisha powstało w 1981 r. i jest jednym z głównych ośrodków buddyjskich w Australii, mieszcząc m.in. świątynię tradycji tybetańskiej i męski klasztor. Obecnie realizowany projekt przewiduje, że prócz Wielkiej Stupy, na 81-hektarowym terenie powstanie żeński klasztor, hospicjum, szkoła podstawowa i 40 innych obiektów.