Christoph Hein, czyli literacka kariera syna dolnośląskiego pastora ewangelickiego
- 5 października, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Witoszyce (Heinzendorf) położone są w Powiecie Górowskim na Dolnym Śląsku w odległości około 10 km od Leszna. Przed drugą wojną światową miejscowość pełniła funkcję centrum wyznaniowego dla ewangelików z pobliskich miejscowości. Kościół został zbudowany w 1766 r., rozebrano go po wojnie „w czynie społecznym”. Na jego miejscu rośnie dzisiaj trawa i krzaki. Po społeczności ewangelickiej w Witoszycach pozostały tylko wspomnienia oraz relacje historyków… oraz pisarz. Dzisiaj w Powiecie Górowskim prawie nikt nie wie, że w Niemczech […]
Witoszyce (Heinzendorf) położone są w Powiecie Górowskim na Dolnym Śląsku w odległości około 10 km od Leszna. Przed drugą wojną światową miejscowość pełniła funkcję centrum wyznaniowego dla ewangelików z pobliskich miejscowości. Kościół został zbudowany w 1766 r., rozebrano go po wojnie „w czynie społecznym”. Na jego miejscu rośnie dzisiaj trawa i krzaki. Po społeczności ewangelickiej w Witoszycach pozostały tylko wspomnienia oraz relacje historyków… oraz pisarz.
Dzisiaj w Powiecie Górowskim prawie nikt nie wie, że w Niemczech wydawane są książki pisarza urodzonego w Witoszycach – Christopha Heina. Ojciec pisarza — Günther Hein był ostatnim pastorem parafii w tej miejscowości i pełnił tu posługę duszpasterską aż do 1945 r. Również dziadek Christopha Heina – Otto Hein był duchownym ewangelickim związanym z jedną z najstarszych miejscowości Powiatu Górowskiego o nazwie Sądowel.
Christoph Hein urodził się w Witoszycach w 1944 r., wychował się w Saksonii w miejscowości Döbeln. Jako syn pastora miał problemy ze zdaniem matury w NRD, więc przed budową muru uczęszczał do gimnazjum w Berlinie Zachodnim. Gdy mur stanął, pracował, równocześnie studiując. Napisał wiele powieści, noweli, opowiadań, sztuk teatralnych oraz eseje. Otrzymał kilka ważnych nagród literackich. Jego najnowsza powieść wydana w tym roku we Frankfurcie nad Menem nosi tytuł „Landnahme” (Przejęcie ziemi). Jest to opowieść o historii Niemiec po II wojnie światowej opowiadana przez pięć różnych osób z perspektywy małego miasteczka — Guldenburg.W książce jest mowa o końcu wojny, o ucieczce, o nienawiści do przesiedleńców, o budowie muru i zjednoczeniu Niemiec. Każda z osób opowiadających postaci staje się pretekstem do zdeformowania rzeczywistości będąc w końcowym efekcie przyczynkiem do „Aktu samookreślenia”.
Na język polski przełożono dotychczas trzy powieści Christopha Heina – “Śmierć Horna” ‚“Obcy przyjaciel”, “Dziki koń spod kaflowego pieca” wydane przez Państwowy Instytut Wydawniczy w 1988 r.
Zobacz także:
Strona z tytułami powieści Heina oraz recenzjami niemieckiej prasy
“Słowik w buciorach” — artykuł opublikowany w Polityce
Ekumenizm.pl: Krótka historia ewangelików w Witoszycach
Luteranie.pl: Strona o cmentarzu ewangelickim w Witoszycach