Chrześcijanin Wschodu — Anthony de Mello
- 10 marca, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
Był rok 1998. Jedenaście lat po śmierci sławnego indyjskiego jezuity, Anthony’ego de Mello (1931–1987, na zdj.), prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Joseph Ratzinger, napisał notyfikację aby katolicy nie sięgali po lekturę książek zakonnika.Według Ratzingera dzieła de Mello sąsprzeczne z nauczaniem biblijnym i Kościoła. W 2004 r. pojawiła się na rynku wydawniczym w Polsce książka Jacka Konarskiego, żonatego księdza rzymskokatolickiego i współtwórcy serwisu www.prezbiter.pl, “Co nam ofiarował Chrześcijanin Wschodu?”. […]
W 2004 r. pojawiła się na rynku wydawniczym w Polsce książka Jacka Konarskiego, żonatego księdza rzymskokatolickiego i współtwórcy serwisu www.prezbiter.pl, “Co nam ofiarował Chrześcijanin Wschodu?”. Jak pisze recenzent tej książki, dr Jerzy J. Kolarzowski, książka Konarskiego jest “pierwszą w Polsce egzegezą dorobku teologiczno-literackiego hinduskiego duszpasterza”. Sama książka składa się z siedmiu rozdziałów, z których każdy “mógłby być osobnym traktatem teologicznym, zatem można je czytać w dowolnej kolejności”.
Jacek Konarski zbliża nam myśl Anthonego de Mello, który pragnie ukazać możliwość pogodzenia doktryny buddyzmu z dopełniającą ją doktryną chrześcijańskiego posłania i z osobą samego Jezusa Chrystusa. Według Konarskiego, “buddyzm jest dla każdego człowieka najbardziej pierwotną, ale nie jedyną i nie ostateczną drogą prowadzącą do wyzwolenia. Gdy usilnie praktykujemy wskazania ośmiorakiej ścieżki, to znaczy, gdy praktykujemy przykazanie miłości bliźniego i prowadzimy ascetyczne życie, pojawia się Jezus i dyskretnie pyta, czy nie chcielibyśmy przyjąć Jego pomocy”.
Jak przypomina Kolarzowski, w historii Kościoła było wielu mistyków, z których jedni zostali świętymi, a innych uznano za niebezpiecznych. Jacek Konarski pragnie przybliżyć czytelnikowi w Polsce postać i myśl Anthon’ego de Mello, “Chrześcijanina Wschodu”, jak ten sam o sobie miał zwyczaj mówić. Więcej informacji na temat książki i miejsc, gdzie można ją nabyć, można znaleźć na stronach Stowarzyszenia Żonatych Księży i ich Rodzin.