Chrzest wodny
- 1 czerwca, 2006
- przeczytasz w 1 minutę
Czy przyjęcie przez ochrzczonego katolika, ponownego chrztu wodnego w Kościele baptystycznym powoduje jakieś formalne skutki prawne jesli chodzi o Kodeks Prawa Kanonicznego? Przyjęcie chrztu czy inny inicjacyjny obrzęd religijny może zostać uznany za akt wstąpienia do tej wspólnoty. W Kościele rzymskokatolickim taki akt, o jakim mowa w pytaniu, jeśli dotyczy katolika (a tak jest, skoro wcześniej zostało się ochrzczonym w tym Kościele oraz wcześniej nie wystąpiło się z niego formalnym aktem), jest […]
Czy przyjęcie przez ochrzczonego katolika, ponownego chrztu wodnego w Kościele baptystycznym powoduje jakieś formalne skutki prawne jesli chodzi o Kodeks Prawa Kanonicznego?
Przyjęcie chrztu czy inny inicjacyjny obrzęd religijny może zostać uznany za akt wstąpienia do tej wspólnoty. W Kościele rzymskokatolickim taki akt, o jakim mowa w pytaniu, jeśli dotyczy katolika (a tak jest, skoro wcześniej zostało się ochrzczonym w tym Kościele oraz wcześniej nie wystąpiło się z niego formalnym aktem), jest uważany za odstępstwo od wiary.
Kodeks Prawa Kanonicznego stanowi w takim przypadku, że „odstępca od wiary, heretyk lub schizmatyk podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, przy zachowaniu przepisu kan. 194, paragraf 1, n.2”. Oczywiście, trzeba zbadać, czy zgodnie z przepisem kan. 1323 KPK podlega się karze.