“Czy religia nadąża za nowoczesnością?”
- 3 marca, 2010
- przeczytasz w 2 minuty
Podczas kolejnej odsłony cyklu „Od Słów Do Rozmów” postaramy się przybliżyć Państwu problematykę związaną z wyzwaniami, jakie przed religiami stawia nowoczesność. O zagadnieniach związanych z procesami tak zwanej instytucjonalizacji religii, a z drugiej strony, o jej coraz bardziej widocznej indywidualizacji będziemy rozmawiać z zaproszonymi przedstawicielami wybranych religii i wyznań chrześcijańskich. Nowoczesność oraz globalizacja wprowadzają bardzo wyraźne i praktycznie nieodwracalne zmiany w społeczeństwach. Nie pozostaje to bez wpływu na religię jako taką i na wyznawców różnych […]
Podczas kolejnej odsłony cyklu „Od Słów Do Rozmów” postaramy się przybliżyć Państwu problematykę związaną z wyzwaniami, jakie przed religiami stawia nowoczesność. O zagadnieniach związanych z procesami tak zwanej instytucjonalizacji religii, a z drugiej strony, o jej coraz bardziej widocznej indywidualizacji będziemy rozmawiać z zaproszonymi przedstawicielami wybranych religii i wyznań chrześcijańskich.
Nowoczesność oraz globalizacja wprowadzają bardzo wyraźne i praktycznie nieodwracalne zmiany w społeczeństwach. Nie pozostaje to bez wpływu na religię jako taką i na wyznawców różnych systemów religijnych. Z jednej strony słabnąca wiara, z drugiej coraz większa liczba nowych ruchów religijnych, sekt i kultów.
Kościół Katolicki w Europie Zachodniej od dawna ma bardzo mało powołań do kapłaństwa i życia zakonnego. Coraz wyraźniej spada liczba powołań w krajach byłego bloku komunistycznego, w tym przede wszystkim w Polsce. Wydaje się, że ma to związek z towarzyszącą nowoczesności sekularyzacją. A może to po prostu przejaw stabilizacji sytuacji?
Czy wynikiem sekularyzacji nie jest fakt, że w chrześcijańskiej Europie neguje się i dyskutuje zasadność obecności symboli religijnych w takich miejscach publicznych jak szkoły?
Mimo tego, że religie od wieków są faktem społecznym, kształtują i konsolidują społeczeństwa, to jednak wymiar instytucjonalny religii zdaje się wyraźnie tracić na znaczeniu. Coraz więcej wyznawców nadaje swojej wierze wymiar indywidualny, oddalając się od instytucji.
Czy religia zmierza ku upadkowi, czy też przechodzi chwilowy kryzys, aby wyjść z niego jeszcze mocniejszą?
Do rozmowy, którą poprowadzi Jarosław Herrmann, zaprosiliśmy o. Jacka Prusaka, filozofa prof. Jana Woleńskiego, muftiego Rzeczpospolitej Polskiej Tomasza Miśkiewicza oraz aktywnego członka społeczności żydowskiej panią Miriam Gonczarską.
Zaproszonym rozmówcom zadamy pytanie „Czy nowoczesność wyklucza religie? Czy obserwujemy ich zmierzch? Czy religie są przyczyną światowych konfliktów? W jaki sposób prowadzić dialog międzyreligijny? Jakie powinno być miejsce religii we współczesnym państwie?”.
„Słowa zmieniają świat, mają moc sprawczą”. Wierzymy, że nasze spotkania będą miały moc sprawczą. Cykl dyskusji poświęcony będzie istotnym zagadnieniom dotyczącym naszego życia w społeczeństwie. W ramach cyklicznych spotkań przedstawimy Państwu znaczące postacie polskiej nauki, polityki oraz kultury. Pragniemy, aby te spotkania stały się przejawem aktywnego kreowania społeczeństwa obywatelskiego, rozumianego jako forum wymiany myśli, z wzajemnym poszanowaniem odmiennego zdania. Wierzymy, że cykl „Od Słów Do Rozmów” stanie się przyczynkiem do promowania wartości oraz idei otwartego społeczeństwa obywatelskiego. Z pomocą naszych gości postaramy się przybliżyć Państwu złożoność otaczającego nas świata oraz jego problematykę, jednocześnie promując idee wolności, solidarności i odpowiedzialności.
www.odslowdorozmow.pl
Spotkanie odbędzie się 21 marca (niedziela) w Muzeum Miasta Gdyni o godz. 17.
Wstęp wolny!