Dr Johann Metzig — orędownik spraw polskich
- 24 maja, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
7 maja 2004 r. w Muzeum Okręgowym w Lesznie została otwarta wystawa o życiu i twórczości dr. Johanna Metziga. Wystawę przygotowała Barbara Goldmann, która pozbierała listy, traktaty, przedmioty codziennego użytku związane z dr. Metzigiem. Wśród eksponatów można obejrzeć również obrazy postaci XIX wieku mających wpływ na życie polityczne w Prusach. Wystawa zorganizowana była z okazji dwusetnej rocznicy lekarza, a zaproszono na nią potomków Metziga mieszkających obecnie […]
7 maja 2004 r. w Muzeum Okręgowym w Lesznie została otwarta wystawa o życiu i twórczości dr. Johanna Metziga. Wystawę przygotowała Barbara Goldmann, która pozbierała listy, traktaty, przedmioty codziennego użytku związane z dr. Metzigiem. Wśród eksponatów można obejrzeć również obrazy postaci XIX wieku mających wpływ na życie polityczne w Prusach.
Wystawa zorganizowana była z okazji dwusetnej rocznicy lekarza, a zaproszono na nią potomków Metziga mieszkających obecnie w Poznaniu. Wystawa otwarta jest do 27 czerwca 2004 r. w siedzibie leszczyńskiego muzeum przy pl. Metziga (w budynku dawnej pastorówki luterańskiej).
Dr Metzig był radnym miasta, później posłem do Parlamentu Pruskiego. Otwarcie opowiadał się po stronie ludności polskiej pisząc różnorodne traktaty. Postulował w nich przywrócenie niepodległości Polski. Planował wygłosić mowę na ten temat w Parlamencie w Berlinie, jednak ze względu na stan zdrowia, pod koniec życia, nie zdołał tego uczynić. Owa niewygłoszona mowa również znajduje się na wystawie.
Johann Metzig był luteraninem narodowości niemieckiej. Zaskarbił sobie jednak ogromną sympatię wśród polskich leszczynian XIX w. Poza działalnością polityczną, był również aktywnie działającym lekarzem. Wpisał się złotymi głoskami w historię miejscowego szpitalnictwa. Znany był z tego, że biednych leczył za darmo. Pochowany został na cmentarzu parafii ewangelicko-luterańskiej tuż przy kościele św. Krzyża w Lesznie. Po likwidacji cmentarza jego szczątki przeniesiono i postawiono nowy nagrobek w lapidarium znajdującym się przy murze kościoła, dziś rzymskokatolickiego.
Na drugiej fotografii dom dr. Metziga
Zobacz także: