Dzień św. Olgi — Niewiasta Apostoł Rusi
- 24 lipca, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
“Jak miłe są na górach nogi tego, który zwiastuje radosną wieść, który ogłasza pokój, który zwiastuje dobro, który ogłasza zbawienie, który mówi do Syjonu: Twój Bóg jest królem.” Iz 52,7 Cerkiew prawosławna zna niewielu świętych obdarzonych tytułem „równego apostołom”. Tytuł ten nadawany jest świętym w wyjątkowych przypadkach i zawsze w celu podkreślenia wielkości dokonanego przez nich dzieła chrystianizacji swojego narodu, porównywalnego z trudami pierwszych […]
“Jak miłe są na górach nogi tego, który zwiastuje radosną wieść, który ogłasza pokój, który zwiastuje dobro, który ogłasza zbawienie, który mówi do Syjonu: Twój Bóg jest królem.” Iz 52,7
Cerkiew prawosławna zna niewielu świętych obdarzonych tytułem „równego apostołom”. Tytuł ten nadawany jest świętym w wyjątkowych przypadkach i zawsze w celu podkreślenia wielkości dokonanego przez nich dzieła chrystianizacji swojego narodu, porównywalnego z trudami pierwszych uczniów Chrystusa. Spośród świętych ruskich tytuł ten posiadają jedynie św. książę Włodzimierz oraz św. księżna Olga, których hagiografowie niejednokrotnie porównują do bizantyjskich świętych: cesarzowej Heleny i cesarza Konstantyna Wielkiego, również posiadających te zaszczytne tytuły.
Dnia 11/24 lipca każdego roku Cerkiew prawosławna czci pamięć św. księżnej Olgi, którą „Powieść doradcza” obdarza tytułami „zwiastunki kraju chrześcijańskiego”, „jutrzenki przed słońcem”, „świtu przed światłem”. Przypomnijmy pokrótce jej życie oraz rolę jaką odegrała w chrystianizacji swojego narodu i ziem ruskich.
Księżna Olga, jako pierwszy wiarygodnie poświadczony władca ruski, przyjęła Chrześcijaństwo. Będąc już w podeszłym wieku, poznała podstawy wiary chrześcijańskiej, uwierzyła w Chrystusa i została ochrzczona. Wydarzenie to różne źródła datują na lata między 954 i 959 r. Najbardziej wiarygodną datą tego wydarzenia wydaje się być rok 957, a miejscem Konstantynopol.
Księżna Olga zmarła 11 lipca 969 r. Wcześniej zakazała, aby jej ciało grzebano zgodnie z pogańskimi zwyczajami, lecz by uczynił to prawosławny duchowny w wybranym przez nią bliżej nieznanym obecnie miejscu. Po jej śmierci napisano, że „pierwsza z Rusi weszła do Królestwa Niebieskiego”, jak też o tym, że „wychwalają ją ruscy synowie jako swoją przewodniczkę, po śmierci modlącą się za Ruś do Boga”.
Trzydzieści lat po śmierci księżnej, przy metropolicie Leoncjuszu, na polecenie jej wnuka wielkiego księcia Włodzimierza otwarto grób księżnej. Stwierdzono wówczas, że jej ciało pomimo tak długiego okresu spoczywania w ziemi nie uległo rozkładowi. Był to pierwszy na Rusi przypadek otwarcia relikwii. Z czasem zwyczaj ten zaczęto często stosować wobec osób zmarłych znanych z pobożnego życia. Relikwie złożono w cerkwi Dziesięcinnej w Kijowie.
Pełny tekst o św. księżnej Oldze na łamach Ekumenicznego Magazynu Teologicznego Semper Reformanda.