Ekonomiczny IgNobel dla Watykanu
- 2 października, 2004
- przeczytasz w 1 minutę
Wieczorem, w czwartek 30 września, na prestiżowym Uniwersytecie Harvarda, już po raz czternasty odbyła się ceremonia wręczenia nagród Ig Nobla. W dziedzinie ekonomii uhonorowany został… Watykan. Ig Nobel, w odróżnieniu od „prawdziwego” Nobla, przyznawany jest za badania i inne osiągnięcia, których powtórzyć się nie da, bądź powtarzać nie należy. Mają one wpierw rozśmieszać,lecz potem skłaniać do myślenia. Nagrody te przyznano w dziedzinie medycyny, fizyki, zdrowia publicznego, chemii, inżynierii, […]
Wieczorem, w czwartek 30 września, na prestiżowym Uniwersytecie Harvarda, już po raz czternasty odbyła się ceremonia wręczenia nagród Ig Nobla. W dziedzinie ekonomii uhonorowany został… Watykan.
Ig Nobel, w odróżnieniu od „prawdziwego” Nobla, przyznawany jest za badania i inne osiągnięcia, których powtórzyć się nie da, bądź powtarzać nie należy. Mają one wpierw rozśmieszać,lecz potem skłaniać do myślenia. Nagrody te przyznano w dziedzinie medycyny, fizyki, zdrowia publicznego, chemii, inżynierii, literatury, psychologii, biologii, działania na rzecz pokoju oraz ekonomii. Watykan uzyskał nagrodę z ekonomii za osiągnięcia w zakresie stosowania metod outsourcingu. Outsourcing jest nowoczesną strategią zarządzania, która polega nazleceniupartnerowi zewnętrznemu wykonywania zadań nie związanych bezpośrednio z podstawową działalnością firmy.
Watykan uhonorowany został za twórcze wykorzystanie strategii outsourcingu. W krajach Zachodu brakuje księży, niezbędnych do odprawiania mszy. Okazało się, że łatwiej jest przenieść msze do Indii, dysponujących obfitością powołań duchownych. Mieszkańcy chrześcijańskiego Zachodu masowo zamawiają je więc u tamtejszych księży.
W 1994 nagrodę uzyskał inny Kościół, The Southern Baptist Church of Alabama, za wzór matematyczny na określenie moralności, dzięki któremu wyliczono dla każdej części stanu Alabama, ilu obywateli trafi do piekieł.