Kardynał Edmund Kazimierz Szoka — minister finansów Kościoła odchodzi
- 27 czerwca, 2006
- przeczytasz w 2 minuty
Papież Benedykt XVI przyjął 22 czerwca 2006 r. rezygnację b. arcybiskupa Detroit kardynała Edmunda C. Szoki ze stanowiska przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego oraz Gubernatoratu Stolicy Apostolskiej. Hierarcha był bliskim współpracownikiem Jana Pawła II. We wrześniu kardynał Szoka ukończy 79. rok życia i zgodnie z prawem nie może już dużej pełnić żadnych obowiązków związanych z urzędami Kurii Rzymskiej. Decyzją papieża następcą kard. Szoki zostanieabp […]
Papież Benedykt XVI przyjął 22 czerwca 2006 r. rezygnację b. arcybiskupa Detroit kardynała Edmunda C. Szoki ze stanowiska przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego oraz Gubernatoratu Stolicy Apostolskiej. Hierarcha był bliskim współpracownikiem Jana Pawła II. We wrześniu kardynał Szoka ukończy 79. rok życia i zgodnie z prawem nie może już dużej pełnić żadnych obowiązków związanych z urzędami Kurii Rzymskiej. Decyzją papieża następcą kard. Szoki zostanieabp Giovanni Lajolo, dotychczasowy “minister spraw zagranicznych” Stolicy Apostolskiej.
Podczas 16 lat służby kardynałowi udało się ograniczyć deficyt budżetowy Watykanu. Pełniąc różne stanowiska w Kurii Rzymskiej doprowadził do wyeliminowania powtarzającego się przez 20 lat deficytu budżetowego. Stało się to dzięki wprowadzeniu jednolitych zasad i procedur rachunkowości oraz centralizacji kwestii związanych z gromadzeniem dochodów i dokonywaniem wydatków.
Zasługi na polu finansów Watykanu nie są jedynymi osiągnięciami kardynała. Za jego kadencji otwarto nowe wejście do Muzeum Watykańskiego i zbudowano dwa podziemne garaże, co pozwoliło z kolei rozwiązać problemy związane z brakiem miejsc parkingowych na terenie Watykanu.
Kardynał Szoka dał się poznać jako inicjator niekonwencjonalnych i odważnych posunięć na polu jawności finansów Watykanu. To z jego inicjatywy wprowadzono zwyczaj organizowania dwukrotnie w roku konferencji prasowych poświęconych w całości kwestiom budżetowym. Przyczyniło się to do obalenia niektórych mitów związanych z finansami Kościoła.