Kardynał Franz Koenig — architekt Soboru
- 16 sierpnia, 2005
- przeczytasz w 4 minuty
W marcu 2004 roku świat usłyszał smutną wiadomość o śmierci emerytowanego arcybiskupa Wiednia, kardynała Franza Koeniga. Jeszcze za życia nazywano go wielkim architektem Soboru Watykańskiego II. Uważano go za głównego decydenta podczas konklawe, które wybrało metropolitę krakowskiego Karola Wojtyłę na papieża. Koenig, który godność kardynalską przyjął z rąk Jana XXIII, był mocnym faworytem w przedpapieskich rankingach w 1978 roku. Przyznał to papież Jan Paweł I, który […]
O Koenigu mówi i pisze się dużo. W Wielkiej Brytanii ukazała się książka Christy Pongratz-Lippitt pt.: „Otwarty na Boga, otwarty na świat: ostatni testament”. Książka powstała w oparciu o wywiady, jakie autorka, korespondentka katolickiego czasopisma „The Tablett” w Austrii, przeprowadziła z kardynałem Koenigiem. Publikacja ta pokazuje kardynała jako człowieka pojednania, zaangażowanego w ekumenizm, dialog ze współczesnym światem oraz religiami niechrześcijańskimi. Dokumentuje najważniejsze etapy barwnego życia Koeniga, który stał się symbolem dialogu w podzielonej Europie i jednym z proroków Europy po upadku komunistycznego totalitaryzmu. Kim był kardynał Franz Koenig?
Kardynał od dialogu
Urodził się 3 sierpnia 1905 roku w chłopskiej rodzinie w miejscowości Warth (dolna Austria). Po nauce wgimnazjum rozpoczął studia teologiczne i filozoficzne, najpierw we Wiedniu, a później w Rzymie. Święcenia kapłańskie przyjął 27 października 1933 w Rzymie. Przez kilka lat pracował jako wikariusz w jednej z parafii rodzinnej Diecezji St Poelten, podejmując jednocześnie działalność dydaktyczną. Po wojnie rozpoczęła się kariera akademicka ks. Koeniga. W 1948 roku został profesorem nadzwyczajnym teologii moralnej w Salzburgu. W 1952 roku papież Pius XII mianował Koeniga arcybiskupem-koadiutorem wiedeńskiego metropolity Theodora Innitzera. 17 czerwca 1956 roku arcybiskup Koenig objął Archidiecezję Wiedeńską, którą kierował przez 30 lat. W 1958 roku otrzymał kapelusz kardynalski.
Kardynał Koenig był jednym z głównych architektów Drugiego Soboru Watykańskiego. Od dawna interesował się zagadnieniami ekumenizmu. Przełom nastąpił w 1960 roku, gdy hierarcha uległ poważnemu wypadkowi w drodze do Zagrzebia. We wspomnieniach wielokrotnie powtarzał, że było to dla niego znakiem, aby starać się o większe zbliżenie z Kościołami wschodnimi. We Wiedniu założył w 1964 roku słynny dziś instytut wschodni Pro Oriente, którego celem było budowanie mostów między Kościołem Rzymskokatolickim a Kościołami tradycji wschodniej. To właśnie tutaj kardynał Joseph Ratzinger wygłosił słynny referat, w którym stwierdził, że Kościół Rzymski nie może oczekiwać od Kościołów prawosławnych niczego więcej, co wychodzi poza nauczanie pierwszych siedmiu soborów ekumenicznych.
Kardynał Koenig posiadał doskonałe kontakty z prawosławnymi hierarchami różnych obrządków. Ze światem prawosławnym nie bał się poruszać najbardziej zapalnych problemów w dialogu między Wschodem a Zachodem. W jednym z wywiadów udzielonych Pongratz-Lippitt kardynał Koenig wspomina o jednej z rozmów z ekumenicznym patriarchą Konstantynopola Athenagorasem I, który jako pierwszy patriarcha wschodu spotkał się z rzymskim papieżem (Pawłem VI) od czasów wielkiej schizmy w 1054 roku. Athenagoras I powiedział Koenigowi, że dla niego osobiście prymat papieski nie stanowi przeszkody dla jedności chrześcijan.
Gdy zakończył się Sobór naturalnym kandydatem na przewodniczącego Papieskiego Sekretariatu ds. Jedności Chrześcijan był właśnie Koenig. Papież jednak zdecydował inaczej i poprosił Austriaka o objęcie kierownictwa nad Papieskim Sekretariatem ds. Dialogu z Niewierzącymi. Postawa dialogu widoczna była także w Austrii, gdzie kardynał doprowadził do zbliżenia między Kościołem a socjaldemokratami. Nie wszystkim to się jednak podobało. Co bardziej nieżyczliwi zaczęli określać Koeniga mianem „czerwonego kardynała”.
Koenig koordynował dialog Kościoła z niewierzącymi przez 15 lat. Hierarcha angażował się także w dialog z judaizmem i islamem. Był pierwszym hierarchą rzymskokatolickim, który wygłosił odczyt na słynnym Uniwersytecie Al Azhar w Kairze.
Długi Wielki Piątek Kościoła w Austrii
W 1986 roku w katedrze św. Szczepana w Wiedniu kardynał Koenig konsekrował nowego arcybiskupa Wiednia Hansa Hermanna Groera. Zdruzgotany musiał obserwować upadek autorytetu Kościoła, gdy Groer został oskarżony o seksualne wykorzystywanie nieletnich.
W 1995 roku Watykan mianował arcybiskupa Christopha Schoenborna koadiutorem kardynała Groera. Wkrótce Schoenborn został nowym arcybiskupem Wiednia, którym jest do dziś. Okres skandalu wokół Groera kardynał Koenig nazywał długim, Wielkim Piątkiem Kościoła w Austrii, który spowodował „niewypowiedziane cierpienia” oraz „lata polaryzacji i konfliktów” w Kościele. Hierarcha wielokrotnie krytykował biurokrację Kurii Rzymskiej za arogancję, chłód oraz nieliczenie się z głosem lokalnych biskupów oraz wiernych.
Koenig był laureatem wielu nagród i odznaczeń, począwszy od tytułu honorowego obywatela Wiednia, a skończywszy na niezliczonych doktoratach honoris causa wielu uczelni zagranicznych. Kardynał Franz Koenig zmarł we śnie w wieku 98 lat o trzeciej nad ranem 13 marca 2004 roku.
:: Ekumenizm.pl: Wspomnienie wielkiego proroka
:: Ekumenizm.pl: Pierwsza rocznica śmierci