Kiedy sól traci smak. Etyka protestancka w kryzysie
- 12 maja, 2005
- przeczytasz w 1 minutę
Jakie wyznania protestanckie dopuszczają zabijanie nienarodzonych? Które z nich akeptują także eutanazję? Ba te pytania odpowiada nasz redakcyjny kolega Tomasz P. Terlikowski w swojej najnowszej książce “Kiedy sól traci smak. Etyka protestancka w kryzysie”. Książka ta jest próbą przedstawienia mapy nowego sporu w łonie chrześcijaństwa. Chodzi o spory antropologiczno-moralne. Granice i mury w kwestiach moralnych przechodzą w poprzek dotychczasowych podziałów. Anglikanie, którzy do niedawna byli najbliższym katolikom wyznaniem […]
Książka ta jest próbą przedstawienia mapy nowego sporu w łonie chrześcijaństwa. Chodzi o spory antropologiczno-moralne. Granice i mury w kwestiach moralnych przechodzą w poprzek dotychczasowych podziałów. Anglikanie, którzy do niedawna byli najbliższym katolikom wyznaniem protestanckim, stają się najbardziej odległym antropologiczno-moralnie kościołem chrześcijańskim. A baptyści czy zielonoświątkowcy, którzy jeszcze całkiem niedawno nawet nie widzieli w rzymskich katolikach chrześcijan, a jedynie dzieci wielkiej nierządnicy, teraz coraz częściej przyznają, że to do katolików jest im najbliżej niż do pozostałych protestantów.
We wprowadzeniu dziekan wydziału teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ks. prof. Paweł Bortkiewicz podkreśla “jest to ważna książka. Ważna z punktu widzenia ekumenicznego (…) Jest swoistym przewodnikiem po meandrach myśli teologii protestanckiej w zakresie wartości życia. Nie jest to prosty obszar do oprowadzenia, tym większą zasługą Autora jest, że czyni to z kompetencją i zarazem z lekkością. (…) Książkę czyta się jak dobry przewodnik po sensacyjnym i nieznanym terenie”.
Zapraszamy do lektury!