Maciej Zięba OP: “Epoka Jan Pawła II. Zrozumieć niezwykły pontyfikat”
- 28 lipca, 2006
- przeczytasz w 2 minuty
Czasami zdarza się, że ważne książki ukazują się na rynku księgarskim i prawie nie zostają zauważone. Można powiedzieć, że jest tak między innymi z książką Macieja Zięby OP, poświęconą pontyfikatowi Jana Pawła II, a jest to pozycja, na którą z pewnością warto zwrócić uwagę. Maciej Zięba OP — dominikanin, teolog, filozof i publicysta, założyciel i dyrektor Instytutu Tertio Milennio oraz współzałożyciel Ośrodka Myśli Politycznej, w swej kolejnej ksiażce postanowił ułatwić nam zrozumienie […]
Czasami zdarza się, że ważne książki ukazują się na rynku księgarskim i prawie nie zostają zauważone. Można powiedzieć, że jest tak między innymi z książką Macieja Zięby OP, poświęconą pontyfikatowi Jana Pawła II, a jest to pozycja, na którą z pewnością warto zwrócić uwagę.
Maciej Zięba OP — dominikanin, teolog, filozof i publicysta, założyciel i dyrektor Instytutu Tertio Milennio oraz współzałożyciel Ośrodka Myśli Politycznej, w swej kolejnej ksiażce postanowił ułatwić nam zrozumienie pontyfikatu Jana Pawła II. Stara się to uczynić w prosty i przystępny dla nas sposób. Warto zaznaczyć, że nie jest to obszerne kompendium wiedzy, a jedynie mały klucz do zrozumienia dzieła Jana Pawła II.
Autor kompetentnie przybliża nam pontyfikat Jana Pawła, od jego rozpoczęcia do zakończenia. Zwraca teżuwagę na jego genezę, którą był Sobór Watykański II. Według Macieja Zięby “dla Jana Pawła II jednym z centralnych problemów stojących przed nim od początku pontyfikatu było pytanie, jek realizować nauczanie Soboru, nie ulegając naciskom integrystów, a zarazem nie dopuścić, by Kościół się “rozpływał” w wielości i radykalizmie progresywnych interpretacji”.
Zięba uświadamia nam także, że początek pontyfikatu Jana Pawła II przypadł na okres czterech rewolucji: rewolty posoborowych radykałów, rewolty politycznej, obyczajowej oraz intelektualnej, co czyniło ten okres oraz okres całego pontyfikatu niezwykle trudnym.
Maciej Zięba scharakteryzował pontyfikat Jana Pawła IIdzieląc go na trzy dekady. Przy okazji opisu tych okresów pontyfikatu wyróżnił jego dwa wymiary — do wewnątrz i na zewnątrz. Uważa on, że pierwsza dekada była okresem stawiania fundamentów pontyfikatu, a następne dwie zaś, jego budowaniem. Słusznie zwraca takżeuwagę na to, że cały pontyfikat Jana Pawła II był zogniskowany przede wszystkim na człowieku. To człowiek stał w jego centrum, bowiem według Jana Pawła II,nie można zrozumieć człowieka bez Chrystusa, ale według Zięby, chciał on też przez to powiedzieć, że Chrystusa nie można zrozumieć bez człowieka, a nawet, że bez Chrystusa nie można zrozumieć człowieka w ogóle.
Nie zamierzam tu wykładać przyszłym czytelnikom treści oraz ideii zawartych w tej książce. Uważam, że każdy sam powinien sie z nią zapoznać. Z pewnością okaże się ona bardzo pomocna w zgłębianiu dzieła i myśliJana Pawła II.