Na górę, aby spotkać Boga…
- 25 lipca, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
“Pielgrzymka na Świętą Górę” to tytuł wystawy fotograficznej, którą do końca lipca można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sanoku. Autorem fotografii jest Arkadiusz Komski, sanoczanin, który od wielu lat w tej formie artystycznej opisuje życie mieszkańców południowej Polski. Wystawa stanowi nie tylko reporterskie zestawienie fotografii z dwóch pielgrzymek. Jest również konkretnym zapisem uniwersalnego doświadczenia religijnego, polegającego na uczestnictwie w pielgrzymce do miejsca świętego, bardzo często znajdującego się […]
“Pielgrzymka na Świętą Górę” to tytuł wystawy fotograficznej, którą do końca lipca można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sanoku. Autorem fotografii jest Arkadiusz Komski, sanoczanin, który od wielu lat w tej formie artystycznej opisuje życie mieszkańców południowej Polski.
Wystawa stanowi nie tylko reporterskie zestawienie fotografii z dwóch pielgrzymek. Jest również konkretnym zapisem uniwersalnego doświadczenia religijnego, polegającego na uczestnictwie w pielgrzymce do miejsca świętego, bardzo często znajdującego się na górze. Poprzez wędrówkę na górę, człowiek wkracza w sferę sacrum, przeżywa doświadczenie mistyczne, które w tym miejscu, łatwiej niż w jakikolwiek innym, może doprowadzić do spotkania z Bogiem. Sanocka ekspozycja dzieli się na dwie części. W pierwszej, na kolorowych fotografiach, ukazani są pątnicy prawosławni, którzy rokrocznie 12 lipca pielgrzymują na Świętą Górę Jawor, leżącą k. Wysowej, w Beskidzie Niskim. W 1925 roku objawiła się tutaj Matka Boża kilku kobietom łemkowskim.
Wkrótce po tym wydarzeniu zbudowano tam kaplicę Opieki Matki Bożej, przy której odkryto źródełko. Według wiary pielgrzymów, ma ono moc uzdrawiania. Od lat 60-tych XX wieku kaplica jest w posiadaniu Kościoła prawosławnego. Co roku na Świętą Górę, do ikony Matki Bożej, pielgrzymują prawosławni i grekokatolicy nie tylko z Polski, ale także spoza granic naszego kraju.
Druga część dokumentuje pielgrzymkę chasydów, czyli ortodoksyjnych żydów, którzy 28 maja br., po raz pierwszy po II wojnie światowej, z różnych krajów przybyli do Rymanowa k. Krosna, zwanego niegdyś Żydowską Górą. Czarno-białe fotografie przedstawiają chasydów ubranych w tradycyjne chałaty i lisie czapy, którzy zgromadzili się w remontowanej, XVII-wiecznej synagodze oraz modlili się przy ohelach, czyli grobach swoich duchowych mistrzów, cadyków Menachema Mendla i Cwi Hirscha Kohena. Zgodnie z przekonaniami chasydów, cadyk jest pośrednikami między światem Boga, a światem ludzi. Karteczki z różnymi prośbami, wciskane w szczeliny ohela, są przez cadyka przekazywane prosto do Boga. Cadycy rymanowscy, do których pielgrzymowali chasydzi, żyli na przełomie XVIII i XIX wieku. Po śmierci pochowano ich na leżącym na wzgórzu XVI-wiecznym kirkucie, zaliczanym do najstarszych nekropolii żydowskich w Polsce.
Na zdj.: Fotografie Arkadiusza Komskiego — z wystawy „Pielgrzymka na Świętą Górę” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sanoku/fot. Witold Pobiedziński