Birkat Hachama
- 9 kwietnia, 2009
- przeczytasz w 2 minuty
Około 50 tysięcy ludzi uczestniczyło przy jerozolimskiej Ścianie Płaczu w przypadającej raz na 28 lat modlitwie Błogosławienia Słońca — Birkat Hachama. Święto to pojawia się w kalendarzu żydowskim raz na 10227 dni. W tym roku dodatkowo przypada w wigilię święta Pesach. Według Talmudu Babilońskiego słońce powstało w czwartym dniu Stworzenia. Ponieważ prawo żydowskie uznaje, że dzień trwa od jednego wieczora do następnego, początek halachicznego czwartego dnia następuje […]
Około 50 tysięcy ludzi uczestniczyło przy jerozolimskiej Ścianie Płaczu w przypadającej raz na 28 lat modlitwie Błogosławienia Słońca — Birkat Hachama.
Święto to pojawia się w kalendarzu żydowskim raz na 10227 dni. W tym roku dodatkowo przypada w wigilię święta Pesach.
Według Talmudu Babilońskiego słońce powstało w czwartym dniu Stworzenia. Ponieważ prawo żydowskie uznaje, że dzień trwa od jednego wieczora do następnego, początek halachicznego czwartego dnia następuje o zachodzie słońca we wtorek wieczorem. 28-letni cykl zaczął się zatem dokładnie w tej chwili stworzenia słońca. Kalendarz żydowski jest połączeniem kalendarza księżycowego i słonecznego. Tak więc co 365 dni, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund słońce znajduje się w takim położeniu, jak w chwili stworzenia. Według tradycji momentem tym jest czas przesilenia wiosennego, równonoc, kiedy słońce rozpoczyna swoją wędrówkę na południe, od zwrotnika do równika. Moment ten nazywany jest Tekufa Nisan. Według praw astronomii przypada on 21 bądź 22 marca, wtedy też rozpoczyna się astronomiczna wiosna. Prawo Żydowskie wyznacza Tekufot za Shmuelem, który przyjął, że rok słoneczny trwa 365 dni i 6 godzin. Rok według Shmuela jest dłuższy od roku astronomicznego o 11 minut. Według Shmuela również pierwsza Tekufa Nisan miała miejsce 22 dnia miesiąca Adar. Z uwagi na tę różnicę kalendarzową Tekufa Nisan przypada 17 dni po astronomicznym przesileniu wiosennym, czyli 8 kwietnia we środę, 14 dnia miesiąca Nisan. W tym roku dodatkowo przypada ona w wigilię święta Pesach.
W tym momencie raz na 28 lat słońce, księżyc i inne ciała niebieskie znajdują się w takiej samej pozycji jak w dniu biblijnego stworzenia świata. Tego dnia przez trzy godziny od wschodu słońca wypowiadana jest modlitwa Birkat Hachama: “Błogosławiony jesteś Ty, Haszem, nasz Bóg, Król świata, który dokonuje dzieła Stworzenia”.
Święto obchodzone jest w całym Izraelu i żydowskiej diasporze. W Warszawie modlitwa Błogosławienia Słońca odbyła się przed Synagogą Nożyków. W Nowym Jorku poprzednie błogosławieństwo słońca w 1981 r. odbywało się na tarasie widokowym położonym na 107 piętrze jednej z wież World Trade Center, dlatego w tym roku modlitwę poświęcono pamięci ofiar ataku na WTC.Następne błogosławieństwo zostanie wypowiedziane w 2037 r.