Biskup u patriarchy
- 3 lutego, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
- Zarówno lokalne, jak i międzynarodowe relacje Kościołów luterańskich i prawosławnych są bardzo dobre – stwierdzili liderzy obydwu denominacji po spotkaniu w Istambule (Konstantynopolu). 27. stycznia JE Bartłomiej, patriarcha Konstantynopola, przyjął bp. Marka S. Hansona, prezydenta Światowej Federacji Luterańskiej i zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Ameryce oraz ks. Ishmaela Noko, sekretarza generalnego ŚFL. Zdaniem ks. Noko, wizyta luterańskiej delegacji jest kontynuacją wielowiekowej tradycji. – Luteranie i prawosławni powinni […]
- Zarówno lokalne, jak i międzynarodowe relacje Kościołów luterańskich i prawosławnych są bardzo dobre – stwierdzili liderzy obydwu denominacji po spotkaniu w Istambule (Konstantynopolu). 27. stycznia JE Bartłomiej, patriarcha Konstantynopola, przyjął bp. Marka S. Hansona, prezydenta Światowej Federacji Luterańskiej i zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Ameryce oraz ks. Ishmaela Noko, sekretarza generalnego ŚFL.
Zdaniem ks. Noko, wizyta luterańskiej delegacji jest kontynuacją wielowiekowej tradycji. – Luteranie i prawosławni powinni przekazać sobie znak jedności – stwierdził. – Dobre relacje między Kościołami są możliwe, gdyż nigdy nie doszło między nimi do wzajemnego potępienia. Te relacje dają nam wyjątkową szansę na niwie ekumenizmu. (…) ŚFL chce umacniać partnerstwo z prawosławnymi siostrami i braćmi we wszystkich miejscach i na wszystkie sposoby – dodał.
- Jestem tu by zaświadczyć o rosnącej jedności w Chrystusie – napisał bp Hanson w oświadczeniu przekazanym patriarsze. Zaznaczył, że naśladowcy ks. dr. Marcina Lutra mają nadzieję na dalsze umacnianie więzi z Konstantynopolem, a w Stanach Zjednoczonych doszło do znaczącego porozumienia między wyznaniami.
Bartłomiej często nazywany jest „zielonym patriarchą” ze względu na nacisk, jaki kładzie na ochronę środowiska naturalnego. Dlatego też zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Ameryce zaprezentował zwierzchnikowi światowego prawosławia stanowisko swojego Kościoła w tej kwestii pt. „Dbając o stworzenie: wizja, nadzieja, sprawiedliwość”.
- To przyjemność i błogosławieństwo jednocześnie, że spotykamy się jako chrześcijańscy bracia i siostry – powiedział Bartłomiej. – Bardzo doceniamy Waszą wizytę w naszym Kościele, która wyraża długie i dobre relacje między naszymi wspólnotami – dodał.
Wśród omawianych kwestii znalazła się m.in. ordynacja kobiet. Amerykańscy luteranie wyświęcają kobiety już od ponad 30 lat. Prawosławni – nie. Gennadios, metropolita Sassimy powiedział, że niektóre prawosławne Kościoły lokalne także zajmują się tą kwestią. Dodał jednak: — Z samego prawosławia nie dochodzi potrzeba ordynacji kobiet. Po prostu staramy się odpowiedzieć na pytania spoza Kościoła. W porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi, rola kobiet w Grecji i Turcji jest inna – dodał.