Czy papież Benedykt XVI spowolni dialog międzyreligijny?
- 16 lutego, 2006
- przeczytasz w 2 minuty
Gdy papież Jan Paweł II zorganizował w Asyżu pierwsze spotkanie wyznawców różnych religii ówczesny prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Joseph Ratzinger, odmówił udziału w uroczystych modlitwach o pokój. Deklaracja Dominus Iesus napisana przez obecnego papieża Benedytka XVI przypomniała tradycyjną doktrynę Kościoła i sprzeciwiła się jakimkolwiek próbom relatywizacji osoby i dzieła Chrystusa. Był to sygnał dla teologów z Azji i Afryki, którzy w kontekście dialogu międzyreligijnego dopuszczali się, […]
Gdy papież Jan Paweł II zorganizował w Asyżu pierwsze spotkanie wyznawców różnych religii ówczesny prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Joseph Ratzinger, odmówił udziału w uroczystych modlitwach o pokój. Deklaracja Dominus Iesus napisana przez obecnego papieża Benedytka XVI przypomniała tradycyjną doktrynę Kościoła i sprzeciwiła się jakimkolwiek próbom relatywizacji osoby i dzieła Chrystusa. Był to sygnał dla teologów z Azji i Afryki, którzy w kontekście dialogu międzyreligijnego dopuszczali się, zdaniem prefekta Ratzingera, zbyt daleko idącej inkulturacji. Wybór Ratzingera na papieża postawił pytania nie tylko o przyszłość dialogu ekumenicznego, lecz przede wszystkim religijnego. Mianowanie Michaela Louisa Fitzgeralda (68) na nuncjusza apostolskiego w Egipcie wzmogło spekulacje nt. ewentualnej likwidacji Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego istniejącej od 1964 roku.
Abp Fitzgerald był dotychczas przewodniczącym Rady. Wysłanie go na placówkę dyplomatyczną może być postrzegane jako degradacja, ponieważ rzadko zdarza się, aby hierarcha Kurii Rzymskiej stawał się nuncjuszem. Kierunek jest raczej odwrotny. Sprawdzeni w nuncjaturach hierarchowie przyjmowani są do pracy w centralnych urzędach Kurii Rzymskiej. Sprawa jest o tyle dziwna, że w Egipcie katolików prawie nie ma, a arcybiskup ma wieloletnie doświadczenie w pracy w Kurii.
Urodzony w Anglii, a pochodzący z irlandzkiej rodziny Fitzgerald został w 1987 roku sekretarzem Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Od 2002 roku był jej szefem. Fitzgerald zastąpi na stanowisku nuncjusza abpa Marco Dino Brogi, który został wezwany do watykańskiego sekretariatu stanu.
W środowiskach tradycjonalistycznych abp Fitzgerald uchodzi za liberała. Konserwatyści od dawna zarzucali hierarsze zbyt małą wyrazistość. Na wielu portalach tradycjonalistycznych można przeczytać relacje i obejrzeć zdjęcia z międzyreligijnych modłów, podczas których na głównym ołtarzu stoi posąg Buddy. Piętnowane są również słowa hierarchów, a nawet papieży, którzy, zdaniem krytyków, posunęli się zbyt daleko w tolerancji dla islamu, czy nawet judaizmu. Sam papież Benedykt XVI jest gorącym orędownikiem porozumienia chrześcijańsko-żydowskiego, o czym świadczy nie tylko jego wizyta w kolońskiej synagodze, lecz przede wszystkim jego twórczość teologiczna. W amerykańskich mediach katolickich pojawiły się spekulacje, że Benedykt XVI chce zlikwidować Radę i wcielić ją do innej dykasterii, obniżając przez to rangę dialogu międzyreligijnego. Informacje te wpisują się w spekulacje nt. oczekiwanych od dawna reform Kurii Rzymskiej oraz mianowania nowych prefektów, a także w intensywnie prowadzony dialog z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X.
:: Ekumenizm.pl: Benedykt XVI: islam nieuleczalnie niedemokratyczny