Czy Rzym uzna Kościoły ewangelickie i czy one tego potrzebują?
- 9 lipca, 2014
- przeczytasz w 1 minutę
Kościoły ewangelickie są Kościołami w pełnym tego słowa znaczeniu i nie są zdane na uznanie z trzeciej strony — powiedział sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej ks. dr Martin Junge. Z kolei kardynał Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan stwierdził, że Kościół rzymskokatolicki uznaje Kościoły ewangelickie za Kościoły w taki sposób, w jaki one same siebie rozumieją, jednak jest to inne rozumienie niż rzymskokatolickie. W ramach trwającego procesu uświęcenia w naznaczonym podziałem […]
Kościoły ewangelickie są Kościołami w pełnym tego słowa znaczeniu i nie są zdane na uznanie z trzeciej strony — powiedział sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej ks. dr Martin Junge. Z kolei kardynał Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan stwierdził, że Kościół rzymskokatolicki uznaje Kościoły ewangelickie za Kościoły w taki sposób, w jaki one same siebie rozumieją, jednak jest to inne rozumienie niż rzymskokatolickie.
W ramach trwającego procesu uświęcenia w naznaczonym podziałem Ciele Chrystusowym jest jednak ważne, aby nastąpiło dalsze porozumienie między Kościołami ewangelickimi a Kościołem katolickim — stwierdził ks. Junge, który niedawno przebywał z oficjalną wizytą w Polsce na zaproszenie Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. Jerzego Samca.
Kardynał Koch, odpowiadający w Kurii Rzymskiej za relacje ekumeniczne, podkreślił osiągnięcia dotychczasowego dialogu, jednak wskazał na kilka nierozwiązanych kwestii i potrzebę wyjaśnienia, jak ewangelicy rozumieją Kościół dzisiaj.
Wypowiedzi ks. Junge i kard. Kocha zostały zamieszczone na portalu Razem 2017 (Gemeinsam 2017), który jest wspólną inicjatywą Kościoła rzymskokatolickiego i Kościołów luterańskich w Niemczech z okazji jubileuszu 500-lecia Reformacji. Na witrynie znajdują się komentarze teologów i znanych osobistości życia publicznego nt. luterańsko-rzymskokatolickiego dokumentu „Od konfliktu do komunii”. Na stronie Dekady Reformacji można przeczytać obydwie opinie w j. polskim (tutaj).