Czym jest chasydyzm?
- 5 listopada, 2004
- przeczytasz w 1 minutę
Chasydyzm pojawił się w judaiźmie w XVIII wieku na Wschodzie Europy jako ruch mający na celu spopularyzować żydowskie nauczania. Chasydzcy przywódcy, znani jako „rebe” (zdrobnienie od hebrajskiego „rabin”), byli charyzmatykami i wierzyli, że najlepszą drogą dotarcia do Boga nie jest męczące studiowanie nieprzyswajalnych formuł, ale praktyka wiary i pobożna szczerość. Studiowanie „Tory” było więc dla nich czymś drugorzędnym, bowiem najważniejsze było codzienne życie religijne. To dlatego chasydyzm, założony […]
Chasydyzm pojawił się w judaiźmie w XVIII wieku na Wschodzie Europy jako ruch mający na celu spopularyzować żydowskie nauczania. Chasydzcy przywódcy, znani jako „rebe” (zdrobnienie od hebrajskiego „rabin”), byli charyzmatykami i wierzyli, że najlepszą drogą dotarcia do Boga nie jest męczące studiowanie nieprzyswajalnych formuł, ale praktyka wiary i pobożna szczerość.
Studiowanie „Tory” było więc dla nich czymś drugorzędnym, bowiem najważniejsze było codzienne życie religijne. To dlatego chasydyzm, założony przez polskiego Żyda Izraela Ben Eliezera, znanego jako Ba´al Shem Tov („Pan Dobrego Imienia”), głosił mniejszy formalizm podczas żydowskich rytów, przy czym kult miał być pełen uczuć, tańców i śpiewów.
Nie wszystkim Żydom podobało się takie praktykowanie religii. Przez niektórych chasydzi nazywani byli nawet „Bożymi pijakami”. Według znawców judaizmu chasydyzm nie był jednak odstępstwem od judaizmu, lecz skupiał się na ludowej mądrości, jak chciażby historiach, które pokazywały przełożenie głoszonych nauk na codzienne życie.
Niestety, z biegiem czasu chasydyzm utracił swoje pierwotne oblicze i dzisiaj jest on bardziej zbliżony do żydowskiej ultraortodoksji. Jego myśl można jednak znaleźć w dziełach niektórych współczesnych myślicieli, takich jak izraelski filozof Martin Buber (1878–1965).