
- 18 maja, 2015
- przeczytasz w 2 minuty
8 maja zakończyło się w Rzymie doroczne posiedzenie rzymskokatolickiej Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) oraz Konferencji Kościołów Europejskich (KEK).
Ekumeniczne spotkanie przedstawicieli Kościołów w Rzymie
8 maja zakończyło się w Rzymie doroczne posiedzenie rzymskokatolickiej Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) oraz Konferencji Kościołów Europejskich (KEK).
Gospodarzem spotkania był kardynał Angelo Bagnasco, wiceprzewodniczący CCEE oraz przewodniczący włoskiego episkopatu.
Głównym tematem spotkania było hasło „Wolność i wolności: chrześcijańskie podejście” (oryg. Freedom and liberties: A Christian approach). Przedstawiciele tradycji rzymskokatolickiej, prawosławnej i protestanckiej zaprezentowali swoją perspektywę tematu i dyskutowali o sytuacji ekumenicznej i społecznej w Europie.
Jednym z najważniejszych punktów obrad było spotkanie z papieżem Franciszkiem, a także z kardynałem Kurtem Kochem, przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
Uczestnicy spotkania przyjęli wspólną deklarację w kontekście 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Przypomnieli, że Europejczycy zawdzięczają swoją wolność minionym pokoleniom, którzy walczyli o budowę społeczeństwa realizującego harmonię między wolnością jednostki a dobrem wspólnym. — W pluralistycznej Europie jest potrzeba chrześcijańskiej wizji ludzkiej wolności. Uważamy, że wolność jest częścią nas samych, ponieważ Bóg stworzył nas wolnymi. Chrystus wzywa nas, abyśmy urzeczywistniali naszą wolność, aby realizować Królestwo Boże tu i teraz — czytamy w dokumencie końcowym.
Delegaci CCEE oraz KEK zaapelowali do społeczności międzynarodowej o pomoc dla uchodźców, zmierzających do Europy.
Konferencja Kościołów Europejskich zrzesza 114 Kościołów tradycji prawosławnej, protestanckiej, anglikańskiej i starokatolickiej, a także 40 organizacji z różnych krajów. Organizacja powstała w 1959 roku, a jej obecnym prezydentem jest anglikański hierarcha ks. bp Christoph Hill. Do KEK należy wszystkie siedem Kościołów członkowskich Polskiej Rady Ekumenicznej.
Z kolei do CCEE zrzesza europejskie konferencje episkopatów rzymskokatolickich i wschodnich znajdujących się w jedności z Rzymem. Prezydentem CCEE jest węgierski prymas, kard. Peter Erdö.