Grupa z Mechelen w Canterbury o liturgii i tożsamości
- 5 kwietnia, 2014
- przeczytasz w 2 minuty
W Canterbury zakończyło się spotkanie tzw. Grupy z Mechelen, cyklu nieformalnych rozmów między anglikanami a rzymskimi katolikami, które korzeniami sięgają lat dwudziestych XX wieku. Teolodzy obydwu tradycji debatowali nad duchową tożsamością, teologią liturgiczną i sakramentalną, a także nad etycznymi aspektami liturgii. Głównymi gośćmi Grupy byli jej patroni: emerytowani arcybiskupi Mechelen (kard. Godfried Danneels) oraz Canterbury (abp Rowan Williams). Z uczestnikami Grupy spotkał się prymas […]
W Canterbury zakończyło się spotkanie tzw. Grupy z Mechelen, cyklu nieformalnych rozmów między anglikanami a rzymskimi katolikami, które korzeniami sięgają lat dwudziestych XX wieku. Teolodzy obydwu tradycji debatowali nad duchową tożsamością, teologią liturgiczną i sakramentalną, a także nad etycznymi aspektami liturgii. Głównymi gośćmi Grupy byli jej patroni: emerytowani arcybiskupi Mechelen (kard. Godfried Danneels) oraz Canterbury (abp Rowan Williams).
Z uczestnikami Grupy spotkał się prymas całej Anglii arcybiskup Canterbury Justin Welby oraz zwierzchnik angielskich katolików arcybiskup Westminster kardynał Vincent Nichols. Odbyła się również ekumeniczna pielgrzymka do grobów św. Tomasza Becketa oraz św. Edwarda Wyznawcy.
Spotkania Grupy z Mechelen nie ma mają oficjalnego statusu w dialogu anglikańsko-rzymskokatolickim, mimo że cieszą się duchowym poparciem Kościoła Anglii i Kościoła rzymskokatolickiego w Anglii i Walii. W spotkaniach uczestniczą jednak członkowie międzynarodowej komisji dialogu anglikańsko-rzymskokatolickiego ARCIC. Po raz kolejny Grupa z Mechelen zbierze się w 2015 roku, tym razem w Belgii.
Historia spotkań sięga lat dwudziestych minionego stulecia. Celem nieformalnych rozmów było omówienie możliwości zjednoczenia Kościoła Anglii i Kościoła rzymskokatolickiego. Jednym z rzymskokatolickich inicjatorów dialogu był kardynał Désiré-Félicien-François-Joseph Mercier, arcybiskup metropolita Mechelen. Po stronie anglikańskiej w rozmowy zaangażowanych było kilku biskupów i teologów, jednak najbardziej znaną postacią był Lord Halifax, należący do anglokatolickiego nurtu Kościoła Anglii. Grupa z Mechelen przestała się spotykać w 1927 roku z powodu sceptycznemu nastawieniu nowego metropolity Mechelen, kard. Jozef-Ernesta van Roey’a do dialogu ekumenicznego. Swój udział w zamrożeniu inicjatywy na długie lata miał arcybiskup Westminsteru, kardynał Francis Bourne (1861–1935), który zabiegał w Watykanie o zakaz dla tego typu inicjatyw. Spotkania z Mechelen reaktywowano w 2013 roku.
Na zdjęciu katedra w Canterbury