Holenderscy reformowani i luteranie zjednoczeni!
- 15 grudnia, 2003
- przeczytasz w 5 minut
Zgromadzeni na trzech osobnych synodach w Utrechcie, synodałowie Holenderskiego Kościoła Reformowanego (NHK), Zreformowanych Kościołów w Niderlandach (GKN) oraz Ewangelicko Luterańskiego Kościoła w Królestwie Niderlandów (ELK) zagłosowali za unią, która powołuje z dniem 1 maja 2004 roku Protestancki Kościół w Niderlandach. Nowy kościół będzie liczył prawie 2 600 000 członków i będzie największym kościołem protestanckim w kraju. Tym samym dobiegł końca proces rozpoczęty 42 lata temu. […]
Zgromadzeni na trzech osobnych synodach w Utrechcie, synodałowie Holenderskiego Kościoła Reformowanego (NHK), Zreformowanych Kościołów w Niderlandach (GKN) oraz Ewangelicko Luterańskiego Kościoła w Królestwie Niderlandów (ELK) zagłosowali za unią, która powołuje z dniem 1 maja 2004 roku Protestancki Kościół w Niderlandach. Nowy kościół będzie liczył prawie 2 600 000 członków i będzie największym kościołem protestanckim w kraju. Tym samym dobiegł końca proces rozpoczęty 42 lata temu.
Synody trzech Kościołów obradowały osobno, choć synody reformowane w tym samym budynku historycznego Jakobikerk. W obydwu Kościołach reformowanych potrzebna była większość 2/3 głosów by przegłosować unię, natomiast luteranie potrzebowali poparcia aż ¾ delegatów by móc przystąpić do unii. Ostatecznie za unią w NHK głosowało 51 delegatów, a 24 przeciw, w GKN 66 — za, 6 — przeciw, a w ELK 30 — za, i 6 — przeciw. Prowadzący obrady NHK Wiel. Plaisier skwitował to słowami: „Protestancki Kościół Niderlandów stał się faktem. Bogu niech będą dzięki.”
Członkowie nowego Kościoła stanowią ok. 18% społeczeństwa Holandii, która jest po Czechach najbardziej zeświecczonym krajem Europy, do jakiegoś Kościoła chrześcijańskiego należy zaledwie 44,8 % społeczeństwa kraju. Rocznie rzymscy katolicy tracą 50.000 wiernych, a protestanci 65.000 wiernych.
Nederlandse Hervormde Kerk - to spadkobierca ongiś państwowego Kościoła reformowanego (Gereformeerde Protestantse Kerk) w Republice Zjednoczonych Prowincji. Założony w 1572 roku, został oddzielony od państwa dopiero w 1795 roku. Według spisu ludności w 1809 roku skupiał ponad 60% ludności Niderlandów. Po powstaniu Królestwa Niderlandów w 1813 roku, ówczesny król Wilhelm I Orański podporządkował go kontroli państwowej, zmieniając mu jednocześnie nazwę na obecną, ale nie odzyskał pozycji kościoła państwowego. Jednak kontrola państwa oraz postępująca sekularyzacja społeczeństwa Holandii, doprowadziła do schizm i wystąpień z niego od końca XIX wieku jego liczebność systematycznie spadała: w 1909 roku liczył już tylko nieco ponad 44% populacji, a w 1930 roku po raz pierwszy od czasów Reformacji skupiał mniej ludności niż kościół rzymskokatolicki: 34,5% w stosunku do 36,4% katolików. W 1957 roku rząd Holandii zrezygnował z kontroli nad NHK, który skupiał wtedy 28,3% społeczeństwa. W 1960 roku liczba katolików w Holandii po raz pierwszy przekroczyła liczbę wszystkich protestantów razem wziętych osiągając 40,4% społeczeństwa. Obecnie NHK liczy około 1,9 miliona członków, w tym rodzinę królewską.
Gereformeerde Kerken in Nederland — powstał w 1892 roku na skutek połączenia parafii, które nie chciały kontroli państwa nad kościołem i wystąpiły z NHK podczas dwóch wielkich secesji w XIX wieku. Skupiał ubogich, ale także oddanych członków, założył Wolny Uniwersytet w Amsterdamie oraz Uniwersytet Teologiczny w Kampen. Kościół ten o zasadach kongregacjonalnych największą liczebność osiągnął w 1947 roku gdy skupiał prawie 10% społeczeństwa Holandii, ale podobnie jak NHK od tego czasu tracił wiernych i w 1960 roku skupiał już tylko 9,3% społeczeństwa Holandii. Obecnie liczy 660 000 ochrzczonych i konfirmowanych członków.
Ewangelicko Luterański Kościół w Królestwie Niderlandów powstał w połowie XIX wieku w wyniku fuzji dwóch skłóconych ze sobą dotychczas kościołów luterańskich. Jego liczebność nigdy nie była duża i obecnie liczy zaledwie 14 000 wiernych.
Droga do unii była długa i bolesna. Początkowo miały w niej uczestniczyć NHK, GKN oraz Kościół Remonstrancki, ale ten ostatni, o profilu wybitnie wolnomyślicielskim, wycofał się z rozmów o unii. W latach osiemdziesiątych do unii dołączył się kościół luterański, ale nie wzbudziło to zachwytu konserwatywnych kalwinów z NHK, dodatkowo sfrustrowanych narastającym liberalizmem swojego kościoła. Każde z trzech wyznań miało swoje obawy jeśli chodzi o unię: zdominowania przez dużo liczebniejszych reformowanych obawiali się luteranie liczący zaledwie 14 000 wiernych, mający w dodatku fatalne doświadczenia jeśli chodzi o współpracę z NHK w Amsterdamie; Kongregacjoniści z GKN chcieli zachowania prawa parafii do wystąpienia z kościoła razem z majątkiem parafialnym. Członkom NHK nie podoba się nazwa kościoła, która ich zdaniem powinna brzmieć właśnie Nederlandse Hervormde Kerk. Ostatecznie wypracowano dość kruchy kompromis, nad którym głosowali w piątek delegaci.
Zgodnie z zapisami unii nowopowstały kościół będzie nosił nazwę Protestancki Kościół w Niderlandach zastępując dotychczasową nazwę „Kościoły Razem w Drodze”, ale poszczególnym parafiom pozwolono zachować w swoich nazwach przymiotniki „hervormde”, „gereformeerde”i „lutherse”. Kościelne synody okręgowe i same okręgi (classis) mają także ulec połączeniu, ale nie jest to obowiązkowe — dotychczas połączyło się już ponad 2/3 synodów okręgowych oraz 1/3 classis. Jeżeli chodzi o parafie, to na 1320 parafii reformowanych i 856 zreformowanych zjednoczyło się już ponad 400. Ukłonem w stronę GKN jest pozostawiona tylko im możliwość wystąpienia z nowego kościoła razem z majątkiem parafialnym, ale do 2014 roku. Na koniec potwierdzono, iż nowy kościół będzie błogosławił związki homoseksualne (luteranie od tego uzależniali przystąpienie do unii), ale zastrzeżono, że decyzję w tej sprawie podejmować będą jak dotychczas poszczególne parafie co jest ukłonem w kierunku konserwatystów z NHK i GKN.
Zdaje się jednak, że spora cześć konserwatystów z NHK i GKN zastanawia się poważnie nad wystąpieniem z unii i przyłączenia się do fundamentalistycznego Kościoła Christelijke Gereformeerde Kerk (CGK) i już podjęła kroki prawne by zablokować unię w sądach świeckich. Szczególnie ostro przeciwko unii wypowiadali się fundamentaliści z NHK, skupieni w Gereformeerde Bondsgemeenten, który nowy kościół nazwali ukoronowaniem wolnomyślicielstwa i liberalizmu. Władze NHK ostrzegły jednak malkontentów z NHK, iż nie będą mieli prawa do majątku parafialnego ani do nazwy NHK.
Wieczorem delegaci zgromadzili się na specjalnym, dziękczynnym nabożeństwie w Utrechckiej katedrze Domkerk, na które przybyła także królowa Holandii Betarix, wielka zwolenniczka unii, rzymskokatolicki kardynał Simonis oraz inni ekumeniczni delegaci. Prowadzący nabożeństwo Wiel. Plaisier modlił się tymi słowami: „Prosimy cię o Boże, byśmy dzisiaj wyszli stąd zjednoczeni, a nie podzieleni. Przebacz nam to, że nie zawsze byliśmy w stanie trzymać się razem i to, że nie zawsze jesteśmy w stanie odnaleźć się nawzajem w Twoim Słowie. (…) Jedność musi rosnąć!”