Jedność po wiekach podziałów
- 5 listopada, 2006
- przeczytasz w 2 minuty
Od wzajmnego odrzucenia do pełnej wzajemnej akceptacji — tak można scharakteryzować porozumienie, jakie po wiekach podziału i dziesięcioleciach teologicznych dysput zawarł Kościół Szwecji (Svenska Kyrkan) z Ewangelicznym Kościołem Przymierza (Evangelical Covenant Church). — To naprawdę wspaniały, wspaniały dzień — mówi Anders Wejryd, arcybiskup Uppsali i prymas Królestwa Szwecji. Porozumienia między Kościołami obejmuje przede wszystkim wzajmene uznanie urzędu pasterskiego i wspólne działania misyjne. — Modlitwa Jezusa o jedność jest […]
Porozumienia między Kościołami obejmuje przede wszystkim wzajmene uznanie urzędu pasterskiego i wspólne działania misyjne.
- Modlitwa Jezusa o jedność jest najsilniejszą podstawą naszego porozumienia — mówi abp Wejryd. — Ludzie postrzegają jedność jako najważniejszą część tej modlitwy. Jednak ona zawiera znacznie więcej. Chwała Boga, uświęcenie chrześcijan, całe jestestwo, życie i miłość Kościoła są połączone z jednością uczniów — dodaje.
Ewangeliczny Kościół Przymierza został założony w 1885 roku w Ameryce przez szwedzkich luteranów. Z czasem wspólnota utraciła swój ewangelicko-luterański charakter nabierając chrakteru ewangelicznego. Dziś jest jedną z najszybciej rozwijających się wieloetnicznych wspólnot religijnych w Stanach Zjednoczonych Ameryki i Kanadzie. Liczy ok. 750 kongregacji w obydwu krajach. Jego misjonarze rozsiani są po pięciu kontynentach. Członkowie Kościoła w taki sposób charakteryzują swoją wspólnotę: jest ewangeliczna, ale nie ekskluzywna; jest biblijna, ale nie doktrynerska; jest kongregacjonalna, ale nie niezależna; jest tradycyjna, lecz nie sztywna.
Amerykański Kościół, którego główna siedziba znajduje się w Chicago, ordynuje na duchownych zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Praktykuje zarówno chrzest dorosłych, jak i dzieci. Eucharystia sprawowana jest w kościołach raz w miesiącu.