Kard. Kasper: Problemy naszych przyjaciół są naszymi problemami
- 7 czerwca, 2006
- przeczytasz w 2 minuty
- Problemy naszych przyjaciół są też naszymi problemami — powiedział kard. Walter Kasper w swym wystąpieniu skierowanym do biskupów anglikańskich. Odniósł się tym samym do debaty na temat konsekracji kobiet na biskupów w łonie Kościoła Anglii (Church of England). Katolicki hierarcha został zaproszony na coroczne spotkanie biskupów angielskiego Kościoła przez jego zwierzchnika, abp. Rowana Williamsa. Kardynał zauważył, że konsekracja kobiet na biskupów “wygląda na nieuniknioną konsekwencję ordynowania kobiet […]
- Problemy naszych przyjaciół są też naszymi problemami — powiedział kard. Walter Kasper w swym wystąpieniu skierowanym do biskupów anglikańskich. Odniósł się tym samym do debaty na temat konsekracji kobiet na biskupów w łonie Kościoła Anglii (Church of England). Katolicki hierarcha został zaproszony na coroczne spotkanie biskupów angielskiego Kościoła przez jego zwierzchnika, abp. Rowana Williamsa.
Kardynał zauważył, że konsekracja kobiet na biskupów “wygląda na nieuniknioną konsekwencję ordynowania kobiet na prezbiterów”. Powiedział, że taki krok doprowadzi do eskalacji problemu, jaki zaistniał w chwili, gdy Kościół Anglii zdecydował się na ordynację kobiet. Dodał, że decyzja ta była sprzeczna z naturą urzędu biskupiego w rozumieniu wczesnego Kościoła i wspólnoty katolickiej, zgodnie z którą jest on urzędem jedności.
Walter Kasper przypomniał, że decyzja o ordynowaniu kobiet oziębiła na jakiś czas stosunki między Canterbury a Rzymem. Mówił także o zaangażowaniu wspólnoty rzymskokatolickiej w dialog ekumeniczny. — Wielkie nadzieje pokładamy w dialogu katolicko-anglikańskim. Od czasu historycznego spotkania papieża Pawła VI z arcybiskupem Michaelem Ramseyem 24 marca 1966 roku — 40 lat temu — nasza mieszana komisja, wraz z rozmowami prowadzonymi z luteranami i metodystami, była jedną z pierwszych form dialogu zapoczątkowanych po Soborze Watykańskim II. Od tego czasu w wielu aspektach poczyniono wielki postęp, za który dziękujemy Bogu i wszystkim tym, którzy się do tego przyczynili — powiedział. — Byłem bardzo wdzięczny za to, że kardynał Kasper mógł przyjąć moje zaproszenie do wygłoszenia przemówienia na ten temat — powiedział arcybiskup Canterbury. — Ważnym jest, aby w chwili, kiedy rozważamy kwestię konsekracji kobiet na biskupów Kościoła Anglii i kształt naszej legislacji, spotykać się z taką szczerością i jasnością poglądów na to, w jaki sposób zmiany przeprowadzone u nas mogą wpłynąć na stosunki między naszymi wspólnotami, które poszukują widzialnej jedności w Kościele Chrystusa — dodał.