Kościoły przeciw arogancji władzy
- 18 lutego, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
Sekretarz Generalny Światowej Rady Kościołów(ŚRK), ks. dr Samuel Kobia (na zdj.)i moderator Komitetu Centralnego ŚRK, Aram I, potwierdzili zadania, jakie mają do spełnienia Kościoły w świecie, w którym panuje nędza iniesprawiedliwość. W swojej wtorkowej przemowie na otwarcie Komitetu Centralnego ŚRK ks. Kobia ostrzegł, że „Zjednoczone Narody są ciągle atakowane, osłabiane i podkopuje się ich siłę jako narzędzia dla zachowania światowego bezpieczeństwa i pokoju”.Według niego istnieje dzisiaj w świecie nowa […]
Sekretarz Generalny Światowej Rady Kościołów(ŚRK), ks. dr Samuel Kobia (na zdj.)i moderator Komitetu Centralnego ŚRK, Aram I, potwierdzili zadania, jakie mają do spełnienia Kościoły w świecie, w którym panuje nędza iniesprawiedliwość. W swojej wtorkowej przemowie na otwarcie Komitetu Centralnego ŚRK ks. Kobia ostrzegł, że „Zjednoczone Narody są ciągle atakowane, osłabiane i podkopuje się ich siłę jako narzędzia dla zachowania światowego bezpieczeństwa i pokoju”.
Według niego istnieje dzisiaj w świecie nowa ideologia, która interesuje się wyłącznie sposobami wzmocnienia kontroli i władzy nad narodami i nad światowymi zasobami naturalnymi. Taka ideologia tylko pomaga wzmocnić logikę opartą na wojnie, na przemocy i na konfrontacji. Rości sobie onaprawo do wskazywania na „nowych wrogów ludzkości”.
Aram I potępił jednostronność, z jaką niektóre kraje działają dzisiaj w świecie i powiedział, że Kościół został wezwany, aby przeciwstawić się arogancji władzy i stanąć po stronie słabych. Nowy porządek w świecie powinien się opierać nie na sile, ale na wartościach ewangelicznych, takich jak wzajemna równość i szacunek do drugiego. Kościół powinien wręcz stać się terapeutyczną wspólnotą, aby uzdrowić świat.
Aram I podkreślił w swojej przemowie, że środek ciężkości chrześcijaństwa przesunął się już z północy na południe. Zajął się on również problemem rosnących wpływów religijnej prawicy w USA oraz coraz częstszym opuszczeniem przez wiernych kwestinowanych przez nich instytucjonalnych struktur kościelnych, woląc przejść do struktur nieformalnych, jako nowego sposobu wyrażenia ich wiary. „Od czasów Reformacji nie widzieliśmy tak wielkiej nieufności do kościelnych instytucji, jak to ma miejsce w dniu dzisiejszym”, oświadczył ks. Kobia.
Kobia wskazał również na potrzebę odpowiedzi Kościołów na duchowe poszukiwania dokonywane przez dzisiejszą młodzież, dla której stare formy religijności są raczej czymś pustym. Zajął się też uczestnictwem protestantów w polityce, wskazując zwłaszcza na przypadek USA, gdzie różne środowisak protestanckie, dawniej ostrożnie podchodzące do polityki, miały znaczny wpływ na ponowny wybór na prezydenta George Busha.
Sekretarz Generalny ŚRK wymienił charakterystyczne cechy ruch ekumeniczny w XXI wieku: liczne ekumeniczne zgoromadzenia kościelne; przymierza międzykościelne zawierane wokół wartości moralnych i społecznych oraz poszukiwanie znaczenia duchowości i orientacji moralnej zwłaszcza, wśród młodzieży, nie zważając na doktrynalne różnice.