LCMS wraca do rozmów katolicko-luterańskich
- 3 grudnia, 2005
- przeczytasz w 1 minutę
Kościół Luterański Synodu Missouri (Lutheran Church — Missouri Synod) ponownie w pełni uczestniczy w rzymskokatolicko-luterańskim dialogu. Ks. Gerald B. Kieschnick, prezydent LCMS, wyraził swoje zadowolenie z rezultatów pierwszych dziewięciu rund rozmów, w których jego Kościół uczestniczył i wyznaczył dwóch reprezentantów do trwającej właśnie rundy XI. Dialog rzymskokatolicko-luterański w USA rozpoczął się w roku 1965. LCMS uczestniczył w dziewięciu rundach rozmów. Nie został jednak zaproszony do rundy X. Ówczesny zwierzchnik […]
Kościół Luterański Synodu Missouri (Lutheran Church — Missouri Synod) ponownie w pełni uczestniczy w rzymskokatolicko-luterańskim dialogu. Ks. Gerald B. Kieschnick, prezydent LCMS, wyraził swoje zadowolenie z rezultatów pierwszych dziewięciu rund rozmów, w których jego Kościół uczestniczył i wyznaczył dwóch reprezentantów do trwającej właśnie rundy XI.
Dialog rzymskokatolicko-luterański w USA rozpoczął się w roku 1965. LCMS uczestniczył w dziewięciu rundach rozmów. Nie został jednak zaproszony do rundy X. Ówczesny zwierzchnik wspólnoty, ks. A. L. Barry wyraził wtedy swoje ubolewanie z powodu pominięcia Kościoła, wysyłając jednocześnie obserwatorów z ramienia LCMS.
- Luteranie tradycyjnie wierzą, że zewnętrzna jedność Kościoła musi bazować na doktrynalnej zgodzie opierającej się na Piśmie Świętym — stwierdził ks. Kieschnick. — Kościół Luterański Synodu Missouri jest oddany sprawie bezpośredniego dialogu z tymi Kościołami, z którymi wciąż istnieje niezgodność doktrynalna, w tym z Kościołem rzymskokatolickim — dodał.
Rozmowy toczą się pod hasłem “Nadzieja wiecznego życia”. Ze strony luterańskiej bierze w nich udział także Kościół Ewangelicko-Luterański w Ameryce (Evangelical Lutheran Church in America).