Lefebryści jak Luter?
- 2 sierpnia, 2012
- przeczytasz w 1 minutę
Główna trudność z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X polega na tym, że najwyraźniej uznają, iż Sobór Watykański II popełnił błędy, a przekonanie, że i sobory mogą się mylić pochodzi od Marcina Lutra – powiedział w wywiadzie dla niemieckiej Katolickiej Agencji Informacyjnej (KNA) kardynał Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Odpowiedzialny za kontakty ekumeniczne Kościoła rzymskokatolickiego hierarcha dodał, że tradycjonaliści muszą sami postawić sobie pytanie, w którym właściwie miejscu […]
Główna trudność z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X polega na tym, że najwyraźniej uznają, iż Sobór Watykański II popełnił błędy, a przekonanie, że i sobory mogą się mylić pochodzi od Marcina Lutra – powiedział w wywiadzie dla niemieckiej Katolickiej Agencji Informacyjnej (KNA) kardynał Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
Odpowiedzialny za kontakty ekumeniczne Kościoła rzymskokatolickiego hierarcha dodał, że tradycjonaliści muszą sami postawić sobie pytanie, w którym właściwie miejscu stoją.
Porównywanie buntu lefebrystów z luterańską, czy szerzej, protestancką reformacją wielokrotnie było używane przez hierarchów rzymskokatolickich w polemice z Bractwem Kapłańskim Piusa X, które zdecydowanie odrzuca soborowy dekret o ekumenizmie i jakikolwiek dialog z innymi Kościołami, promując konwersjonizm. W 2009 roku w wywiadzie dla jednej z niemieckich gazet, kardynał Walter Kasper, poprzednik kardynała Kocha, wyraził opinię, że lefebryści postępują „po protestancku”, chcąc odnawiać Kościół poprzez nieposłuszeństwo.
W wywiadzie KNA kardynał Koch wyraził również nadzieję, że będzie możliwe wspólne oświadczenie rzymskich katolików i luteranów z okazji 500-lecia reformacji. Ponadto purpurat jako pozytywne ocenił kontakty między Kościołem rzymskokatolickim a Rosyjską Cerkwią Prawosławną.
:: Ekumenizm.pl: Lefebryści jak protestanci