Luteranie i katolicy o nadziei życia wiecznego i Eucharystii
- 19 listopada, 2008
- przeczytasz w 2 minuty
W ramach 11. rundy dialogu rzymskokatolicko-luterańskiego w USA poświęconego “Nadziei życia wiecznego” rozpoczęto dyskusję nt. Eucharystii. Podczas spotkania komisji bilateralnej w St. Paul’s College w Waszyngtonie analizowano wiarę i praktyki obydwu Kościołów, odnoszące się do kwestii ostatecznych. Postanowiono rozszerzyć zakres tematów o Wieczerzę Pańską. Powstanie wspólny dokument luterańsko-rzymskokatolicki nt. Wieczerzy Świętej Inicjatywa jest rezultatem rozmów między Papieską Radą ds. Popierania Jedności Chrześcijan a ks. bp. Markiem S. […]
W ramach 11. rundy dialogu rzymskokatolicko-luterańskiego w USA poświęconego “Nadziei życia wiecznego” rozpoczęto dyskusję nt. Eucharystii. Podczas spotkania komisji bilateralnej w St. Paul’s College w Waszyngtonie analizowano wiarę i praktyki obydwu Kościołów, odnoszące się do kwestii ostatecznych. Postanowiono rozszerzyć zakres tematów o Wieczerzę Pańską. Powstanie wspólny dokument luterańsko-rzymskokatolicki nt. Wieczerzy Świętej
Inicjatywa jest rezultatem rozmów między Papieską Radą ds. Popierania Jedności Chrześcijan a ks. bp. Markiem S. Hansonem, zwierzchnikiem Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Ameryce i jednocześnie prezydenta Światowej Federacji Luterańskiej.
We wrześniu 2007 roku bp Hanson napisał list do papieża Benedykta XVI, w którym poruszone zostały tematy związane z relacją między Sakramentem Ołtarza i eschatologią. Po wymianie korespondencji Papieska Rada zaproponowała, aby komisja dialogu w USA wydała wspólny dokument, w którym obydwa Kościoły podkreśliłyby swoją wiarę w realną obecność Chrystusa w Wieczerzy Świętej. – Eucharystia jest miejscem spotkania z Chrystusem, który jest życiem wiecznym. Myślę, że podjęcie propozycji bp. Hansona jest szczególnie ważne w czasie, w którym mówimy o modlitwach za zmarłych jako jednego z aspektów naszego stosunku do życia wiecznego – powiedział ks. James Massa, dyrektor wykonawczy Sekretariatu ds. Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego rzymskokatolickiego episkopatu w USA. Ks. Massa dodał, że dla wielu chrześcijan Eucharystia jest wymowną modlitwą dziękczynienia za życiodajną ofiarę Chrystusa, poprzez którą łączy wszystkich wiernych – żyjących i nieżyjących.
Z kolei ks. Lowell G. Almen, luterański współprzewodniczący komisji zaznaczył, że raport, który zostanie przygotowany, obejmować będzie również szeroko rozumianą rzeczywistość Kościoła na przestrzeni czasu. – Gdy zbieramy się przy Stole Pańskim, jesteśmy otoczeni przez wiernych, którzy byli przed nami, wielką chmurę świadków. Eucharystia jest antycypacją wiecznej uczty naszego Pana — stwierdził ks. Almen. Materiały wypracowane przez komisję będą podstawą dialogu między luteranami a rzymskimi katolikami na różnych płaszczyznach, szczególnie w parafiach.
Dialog luterańsko-rzymskokatolicki w USA rozpoczął się już w 1965 roku. Pierwszą fazę dialogu stanowi dziewięć etapów z lat 1965–1993, w których omówiono następujące tematy: Nicejsko-Konstantynopolitańskie Wyznanie Wiary, chrzest, Eucharystia, posługa Eucharystii, prymat papieski i nieomylność, usprawiedliwienie, jeden Pośrednik, święci, Maria, Pismo i Tradycja. W 1993 roku powołano “Komitet Koordynacyjny”, który zajął się analizą wyników dotychczasowego dialogu oraz opracowaniem nowych celów. Komitet został powołany przez Konferencję Biskupów Katolickich USA oraz zwierzchnika ELCA. W 2005 roku zakończyła się 10. runda poświęcona eklezjologii (nauka o Kościele). Obecna, 11. runda dialogu, rozpoczęła się w grudniu 2005 roku. Kolejne spotkanie komisji odbędzie się w marcu 2009 roku, również w Waszyngtonie.