Luteranie i rzymscy katolicy o życiu wiecznym
- 5 listopada, 2010
- przeczytasz w 2 minuty
Po 4,5 latach Luterańsko-Rzymskokatolicka Komisja Dialogu w USA zakończyła prace nad raportem końcowym 11. rundy dialogu poświęconemu „Nadziei życia wiecznego”. 65-stronicowy dokument został przygotowany przez teologów reprezentujących Ewangelicko-Luterański Kościół w Ameryce (ELCA) oraz Konferencję Biskupów Katolickich USA. W dialogu w charakterze obserwatorów wzięło udział dwóch przedstawicieli Luterańskiego Kościoła Synodu Missouri. Dialog luterańsko-rzymskokatolicki w USA trwa od 1965 roku i jest tym samym najstarszym bilateralnym dialogiem teologicznym […]
Po 4,5 latach Luterańsko-Rzymskokatolicka Komisja Dialogu w USA zakończyła prace nad raportem końcowym 11. rundy dialogu poświęconemu „Nadziei życia wiecznego”. 65-stronicowy dokument został przygotowany przez teologów reprezentujących Ewangelicko-Luterański Kościół w Ameryce (ELCA) oraz Konferencję Biskupów Katolickich USA. W dialogu w charakterze obserwatorów wzięło udział dwóch przedstawicieli Luterańskiego Kościoła Synodu Missouri.
Dialog luterańsko-rzymskokatolicki w USA trwa od 1965 roku i jest tym samym najstarszym bilateralnym dialogiem teologicznym między obydwiema tradycjami.
Dokument jest wynikiem prac 11. rundy dialogu zapoczątkowanego pod koniec 2005 roku. Dotyczy zagadnień związanych z eschatologią i podejmuje zarówno wątki wspólne dla obydwu tradycji, jak i elementy wciąż różniące. Głównymi tematami dokumentu są takie tematy jak społeczność świętych (świętych obcowanie), czyściec, odpusty, modlitwy za zmarłych czy nadzieja zbawienia dla wszystkich (apokatastaza). Tekst zostanie upubliczniony dopiero 15 listopada br. po tym, jak z dokumentem zapozna się Komitet ds. Ekumenizmu i Spraw Międzyreligijnych amerykańskiego episkopatu rzymskokatolickiego.
Tekst “Nadzieja życia wiecznego” (Hope of Eternal Life) został przyjęty podczas ostatniego posiedzenia komisji, która w dniach od 13 do 17 października br. obradowała w St. Paul’s College w Waszyngtonie, należącym do zgromadzenia oo. paulinów. W trakcie swojej pracy komisja straciła dwóch ważnych członków, którzy uczestniczyli w rozmowach teologicznych między luteranami a rzymskimi katolikami od samego początku — w 2007 roku zmarł o. George Tavard, doradca Soboru Watykańskiego II, a rok później prof. John H. P. Reumann, luterański biblista, specjalizujący się w Nowym Testamencie.
Poprzedni dokument wydany przez luterańsko-rzymskokatolicką komisję „Kościół jako koinonia zbawienia” został opublikowany w 2004 roku.