Luteranie świętują z kalwinami
- 24 stycznia, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Kościół Ewangelicko-Luterański w Ameryce (ELCA) obchodzi 5. rocznicę podpisania “Formuły zgody”, dokumentu ustanawiającego pełną komunię między luteranami a kalwinami należącymi do Kościoła Prezbiteriańskiego USA, Kościoła Reformowanego w Ameryce oraz Zjednoczonego Kościoła Chrystusa. — Jest jasne, że Formuła nie jest po prostu ugodą podpisaną 5 lat temu; ten dokument definiuje i opisuje nowe sposoby na jakie ELCA jest Kościołem. Owoce jej podpisania są widoczne w coraz bardziej zacieśnianych […]
Kościół Ewangelicko-Luterański w Ameryce (ELCA) obchodzi 5. rocznicę podpisania “Formuły zgody”, dokumentu ustanawiającego pełną komunię między luteranami a kalwinami należącymi do Kościoła Prezbiteriańskiego USA, Kościoła Reformowanego w Ameryce oraz Zjednoczonego Kościoła Chrystusa.
- Jest jasne, że Formuła nie jest po prostu ugodą podpisaną 5 lat temu; ten dokument definiuje i opisuje nowe sposoby na jakie ELCA jest Kościołem. Owoce jej podpisania są widoczne w coraz bardziej zacieśnianych więzach podczas akcji misyjnych, wymianie duchownych oraz współpracy lokalnych kongregacji. Są też widzialne i słyszalne podczas naszych prac na rzecz pokoju i sprawiedliwości na świecie. Dziękujemy Bogu za to konkretne wyrażenie jedności, jaką otrzymaliśmy w Chrystusie – powiedział bp Mark S. Hanson, zwierzchnik ELCA i prezydent Światowej Federacji Luterańskiej.
- Luterańskie parafie zostały zaproszone do celebrowania rocznicy na dwa sposoby – tłumaczy ks. Randall R. Lee, szef Departamentu ds. Ekumenicznych Kościoła. – Jeden polega na sprawowaniu liturgii komunijnej w obecności wiernych Kościołów kalwińskich. Drugi to studiowanie przez dorosłych specjalnie przygotowanych na tę okazję materiałów – dodaje.
Owe dyskusje mają dotyczyć 4 tematów: pełnej komunii między wspólnotami, nabożeństw, procesu decyzyjnego i współżycia obydwu denominacji. Poruszane zagadnienia mają wzmocnić pełną komunię, pogłębić wzajemne rozumienie i zachęcić do pracy misyjnej.
Kościoły połączone na mocy „Formuły zgody” komunią ambony i ołtarza, przyjęły dokument w głosowaniach, jakie odbyły się od czerwca 1997 roku do marca roku 1998.