Luteranów z katolikami rozmowy
- 21 października, 2004
- przeczytasz w 1 minutę
Być może Kościół Luterański Synodu Missouri (Lutheran Church – Missouri Synod) zostanie ponownie włączony na pełnych prawach do toczącego się w USA dialogu luterańsko-katolickiego. Kwestię tę podniósł dr Samuel H. Nafzger (LCMS) przy okazji opublikowania raportu z X rundy rozmów Kościoła rzymskokatolickiego z Kościołem Ewangelicko-Luterańskim w Ameryce (Evangelical-Lutheran Church in America). – Skorzystałem z okazji i ponowiłem naszą chęć pełnego udziału w dialogu, a nie statusu obserwatora – stwierdził dr Nafzger, […]
Być może Kościół Luterański Synodu Missouri (Lutheran Church – Missouri Synod) zostanie ponownie włączony na pełnych prawach do toczącego się w USA dialogu luterańsko-katolickiego. Kwestię tę podniósł dr Samuel H. Nafzger (LCMS) przy okazji opublikowania raportu z X rundy rozmów Kościoła rzymskokatolickiego z Kościołem Ewangelicko-Luterańskim w Ameryce (Evangelical-Lutheran Church in America).
– Skorzystałem z okazji i ponowiłem naszą chęć pełnego udziału w dialogu, a nie statusu obserwatora – stwierdził dr Nafzger, odpowiedzialny w LCMS za kwestie teologiczne i kontakty międzykościelne.
Synod w pełni uczestniczył w luterańsko-katolickim dialogu od jego zainicjowania w 1965 roku do końca rundy IX. W rundzie X otrzymał jedynie status obserwatora. W 1992 roku przedstawiciele ELCA i Kościoła katolickiego zaplanowali konsultacje na temat rozmów nie biorąc pod uwagę luterańskich konserwatystów. Wtedy to ówczesny prezydent LCMS ks. A. L. Barry wydał stanowisko, w których wyraził swoje obawy co do przyszłego dialogu.