Międzyreligijny dialog wymaga pogłębienia własnej tożsamości
- 1 grudnia, 2004
- przeczytasz w 1 minutę
Rozpoczęty przez Drugi Sobór Watykański dialog międzyreligijny zależy w znacznej części od edukacji katolików, aby ci byli w stanie otworzyć się na wiernych z innych religii nie tracąc przy tym własnej tożsamości, stwierdził arcybiskup Michael Miller, sekretarz watykańskiej Kongregacji do spraw Katolickiego Wychowania, podsumowując stan przyjęcia deklaracji „Nostra Aetate” ogłoszonej przez Pawła VI w 1965 r. Przemówienie kanadyjskiego arcybiskupa, który należy do Zgromadzenia Świętego Bazylego, miało miejsce podczas […]
Rozpoczęty przez Drugi Sobór Watykański dialog międzyreligijny zależy w znacznej części od edukacji katolików, aby ci byli w stanie otworzyć się na wiernych z innych religii nie tracąc przy tym własnej tożsamości, stwierdził arcybiskup Michael Miller, sekretarz watykańskiej Kongregacji do spraw Katolickiego Wychowania, podsumowując stan przyjęcia deklaracji „Nostra Aetate” ogłoszonej przez Pawła VI w 1965 r.
Przemówienie kanadyjskiego arcybiskupa, który należy do Zgromadzenia Świętego Bazylego, miało miejsce podczas spotkania zorganizowanego w Rzymie przez „Lay Center”. Deklaracja „Nostra Aetate” skupia się na relacji z wiernymi z innych, niechrześcijańskich religii. Arcybiskup powiedział, że międzyreligijny dialog jest częścią misji Kościoła, aby głosić Ewangelię i dlatego stanowi ważny punkt w formacji w katolickich szkołach, a zwłaszcza na uniwersytetach.
„Autentyczny międzyreligijny dialog powinien pogłębiać, a nie rozwadniać, specyficznie katolicką tożsamość instytucji wyższej edukacji. Najbardziej potrzeba, aby uniwersytecka wspólnota nigdy nie przestała promowania mocnego katolickiego przekonania o wspólnym powołaniu ludzkości i o Bożym planie zbawienia przez Chrystusa”, stwierdził arcybiskup Miller. Dodał również, że „zważywszy, iż katolicki uniwersytet zrodził się z serca Kościoła, powinien uznać, że droga dialogu jest drogą Kościoła”.