Niechrześcijanie lubią chrześcijaństwo
- 30 listopada, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
Hinduistyczni i muzułmańscy liderzy zachęcają Kościół Szkocji (Church of Scotland, Kirk), aby ten kładł większy nacisk na nauczanie religii w szkołach. Ma to zapobiec postępującej sekularyzacji kraju. Ks. David Lacy, moderator Zgromadzenia Generalnego Kirku: — Powiedzieli nam, że to jest chrześcijański kraj i inaczej wierzący są szczęśliwi, że mogą żyć w chrześcijańskim kraju.Szkocki “The Scotsman” relacjonuje, że podczas wizyty, jaką liderzy wspólnot niechrześcijańskich złożyli ks. Lacy, domagali się oni wzmocnienia […]
Hinduistyczni i muzułmańscy liderzy zachęcają Kościół Szkocji (Church of Scotland, Kirk), aby ten kładł większy nacisk na nauczanie religii w szkołach. Ma to zapobiec postępującej sekularyzacji kraju. Ks. David Lacy, moderator Zgromadzenia Generalnego Kirku: — Powiedzieli nam, że to jest chrześcijański kraj i inaczej wierzący są szczęśliwi, że mogą żyć w chrześcijańskim kraju.
Szkocki “The Scotsman” relacjonuje, że podczas wizyty, jaką liderzy wspólnot niechrześcijańskich złożyli ks. Lacy, domagali się oni wzmocnienia edukacji chrześcijańskiej. — Z ich punktu widzenia młodzi ludzie często kończą szkołę z niczym, a my powinniśmy bardziej forsować nasze wierzenia. Taka postawa mnie zaskoczyła. Nie jestem pewien, czy mają rację.
Niechrześcijańskie wspólnoty w Szkocji zdają się też popierać opinię, jaką wygłosił niedawno pierwszy w historii Kościoła Anglii (Church of England) czarnoskóry arcybiskup Yorku, John Sentamu. Jego zdaniem wielokulturowość nie jest dobra, bo choć inne kultury mogą wyrażać swoje poglądy, to nie pozwala się kulturze większościowej mówić o jej osiągnięciach, kłopotach, z jakimi się boryka, radościach i bólu.
Ks. David Lacy: — Nie jestem do tego przekonany. Wielokulturowość zachęca ludzi do tego, aby się otworzyli i nie chciałbym tego niszczyć.
Zdaniem wyznawców hinduizmu i islamu wspieranie chrześcijańskich wartości w szkołach zaowocuje także promocją religii w ogóle. — Chcemy, aby ludzie dowiedzieli się o wszystkich religiach, gdyż maja one ze sobą wiele wspólnego – mówi Salah Beltagui, muzułmanin, członek Szkockiej Rady Międzyreligijnej. — One wszystkie sprawiają, że uczy się wartości moralnych w życiu — dodaje.
Mohan Sharma, rzecznik szkockiej społeczności hinduistycznej: — Każdy powinien praktykować i uczyć swojej religii, ale też szanować inne.
Od wieków symbolem Szkocji jest oset