Nowa Tora w synagodze im. Nożyków
- 19 czerwca, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
Ponad 100 Żydów z warszawskiej gminy, z Izraela oraz z innych państw, tańczyło i śpiewało w strugach deszczu wokół — niesionych pod weselną chupą — nowych zwojów Tory, które trafiły dziś (17. VI) do stołecznej synagogi. Uroczystości przewodniczył naczelny rabin Polski — Michael Schudrich (po prawej). Uroczystość rozpoczęła się w Błękitnym Wieżowcu, na Placu Bankowym. — W tym miejscu stała przed II wojną światową Wielka Synagoga na Tłomackiem. W 1943 roku Niemcy wysadzili ją w powietrze na znak […]
Ponad 100 Żydów z warszawskiej gminy, z Izraela oraz z innych państw, tańczyło i śpiewało w strugach deszczu wokół — niesionych pod weselną chupą — nowych zwojów Tory, które trafiły dziś (17. VI) do stołecznej synagogi. Uroczystości przewodniczył naczelny rabin Polski — Michael Schudrich (po prawej).
Uroczystość rozpoczęła się w Błękitnym Wieżowcu, na Placu Bankowym. — W tym miejscu stała przed II wojną światową Wielka Synagoga na Tłomackiem. W 1943 roku Niemcy wysadzili ją w powietrze na znak zlikwidowania warszawskiej społeczności żydowskiej. Dzisiejsza uroczystość świadczy o tym, że im się to nie udało — powiedział r. Schudrich.

- To wielka chwila dla warszawskich Żydów. Szczególna, jeśli popatrzymy na te wszystkie pozostałości przedwojennej kultury żydowskiej w stolicy — stwierdził w rozmowie z Ekumeniczną Agencją Informacyjną David Peleg, ambasador Izraela w Polsce. — Zwoje przekazał Harley Lippman (na zdjęciu). Jest on Amerykaninem, ale ma polskie korzenie, dlatego postanowił przekazać Torę synagodze im. Nożyków — dodał.

129-letnie zwoje należące kiedyś do rodziny polskich Żydów, z okazji Bat Micwy, otrzymała córka państwa Lippmanów — Juliet i wspólnie z rodzicami zdecydowała o jej podarowaniu.
W przemarszu i szabasowym nabożeństwie brali udział także izraelscy żołnierze, ochraniający żydowską młodzież podczas zwiedzania Polski. — Wizyta tutaj to wstrząsające przeżycie. W Izraelu wszyscy pamiętamy, co stało się w Polsce. Izraelska młodzież uczy się o tych wydarzeniach, a kilka razy w roku grupy młodych ludzi odwiedzają wasz kraj. Wydarzyło się tu wiele smutnych rzeczy, ale dziś jest radosna uroczystość. Polska to piękny kraj, Warszawa to wspaniałe miasto, a młodzi Polacy nie są do Żydów uprzedzeni — powiedział w rozmowie z EAI jeden z żołnierzy.