O Żydach z Leszna i okolic.
- 30 kwietnia, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Właśnie ukończono druk książki Dariusza Czwojdraka pt. “Z dziejów ludności żydowskiej w południowo-zachodniej Wielkopolsce”. Pozycji tej jeszcze nie można kupić w żadnej księgarni a już wywołała ogromne zainteresowanie. Dariusz Czwojdrak jest pracownikiem działu judaistycznego leszczyńskiego muzeum. Od wielu lat zajmuje się badaniem historii społeczności żydowskiej Leszna oraz miast najbliższego regionu. Opublikował na ten temat wiele artykułów w czasopismach lokalnych środowisk regionalistycznych. Nie poprzestał na wyrywkowych informacjach, dochodził […]
Właśnie ukończono druk książki Dariusza Czwojdraka pt. “Z dziejów ludności żydowskiej w południowo-zachodniej Wielkopolsce”. Pozycji tej jeszcze nie można kupić w żadnej księgarni a już wywołała ogromne zainteresowanie.
Dariusz Czwojdrak jest pracownikiem działu judaistycznego leszczyńskiego muzeum. Od wielu lat zajmuje się badaniem historii społeczności żydowskiej Leszna oraz miast najbliższego regionu. Opublikował na ten temat wiele artykułów w czasopismach lokalnych środowisk regionalistycznych. Nie poprzestał na wyrywkowych informacjach, dochodził do coraz większej ilości materiałów a efektem ich opracowań jest książka.
Jak sam pisze we wstępie materiał badawczy jest bardzo niekompletny a opracowania są stare i należy je traktować z daleko posuniętą ostrożnością. Autor nie ma ambicji przypisywania swojej książce walorów kompletnego studium a raczej nakreślenia tego, co udało się ocalić od zapomnienia. Przyjmuje się, że dokumentacja leszczyńskiej gminy żydowskiej spłonęła, jednak p. Czwojdrak miał kilkakrotnie do czynienia z dokumentami z archiwum leszczyńskiej Synagogi znajdującymi się w posiadaniu prywatnych kolekcjonerów. Tak więc za pewne część dokumentów przetrwała ale ustalenie ich miejsca zawdzięczać będziemy przypadkowi.
Cennym elementem publikacji są archiwalne zdjęcia synagog regionu oraz zdjęcia osób związanych z życiem wyznaniowym społeczności żydowskiej np. naczelnego rabina Leszna w latach 1864–1912 Samuela Baecka z żoną. Wyjątkową rzadkością jest jeden z dwóch zachowanych fotogramów cmentarza żydowskiego z nagrobkami.
Książka została wydana przez Muzeum im. Edmunda Bojanowskiego w Grabonogu w zaledwie 500 egzemplarzach. Kilkaset sztuk zakupił Urząd Miasta Leszna i będzie prowadził sprzedaż książki w punkcie Informacji Turystycznej, prawdopodobnie również przez oficjalną stronę internetową Leszna.
Linki: